Amazon Almanya’dan Türkiye’ye Sipariş

Artan döviz kuru sebebiyle birçok ürüne ulaşmak daha masraflı hale geldi. Dolayısıyla birçoğumuz tasarruf edebilmek için ya bazı ihtiyaçlarımızı erteliyoruz ya da alternatif tasarruf yöntemleri arıyoruz. Bugünkü yazımda da alternatif tasarruf yöntemlerinden birisi olan Amazon Almanya’dan sipariş vermek konusunu tüm detaylarıyla paylaşacağım.

Aslında bu yazıyı birkaç ay önce paylaşmayı planlıyordum ancak süreci deneyimleyip, yazımda sürece de yer vermenin daha faydalı olacağını düşündüm. Umarım sizler için de faydalı ve tasarruf edebileceğiniz bir paylaşım olur.

Amazon’dan Alışveriş Yapılır mı?

Amazon, ülkemizde diğer e-ticaret platformlarının biraz gerisinde kalıyor. Birçok insan tarafından Trendyol ve Hepsiburada biliniyor ancak Amazon’un bilinirliği bu seviyede değil. Hal böyle olunca da, bazılarımız Amazon’dan alışveriş yapmak konusunda şüpheci davranıyor. Ancak hiç endişe duymadan Amazon’dan alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle Amazon Türkiye tarafından satılan ürüleri tercih ederseniz, yaşayacağınız en küçük mağduriyette Amazon ekibi size destek olacaktır çünkü müşteri memnuniyeti, Amazon’un tüm ülkelerde en önemsediği kriterler arasındadır.

Amazon’dan aldığınız kampanyalı bir ürünün fiyatı kampanya döneminden sonra daha aşağıya düşerse, Amazon aradaki farkı hediye kartı veya ücret iadesi olarak geri veriyor.

Almanya Amazondan Sipariş Vermek Güvenli mi?

amazon uygulaması açık bir akıllı telefon
Satıcının Amazon Almanya (Amazon Germany) olduğundan emin olun.

Bildiğiniz üzere Amazon büyük bir alışveriş portalı. Milyonlarca ürüne kolaylıkla erişebiliyorsunuz. Bu ürünlerden bazıları direkt Amazon tarafından satılıyor ve gönderiliyor, bazıları ise farklı satıcılar tarafından siteye ekleniyor. Farklı bir satıcıdan ürün satın alırsanız, bu ürün için muhatabınız ürünü satan taraf. Bu sebeple Amazon Almanya’dan sipariş vermeden önce, satıcının Amazon Germany (Amazon Almanya) olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Kimse siparişiyle ilgili olası bir sorun yaşadığında, karşısında herhangi bir Alman vatandaşını bulmak istemez 😄

Amazon Almanya Sitesinden Hesap Açmak Gerekiyor mu?

Eskiden Amazon Almanya’dan sipariş vermek için amazon.de sitesinden hesap açmanız gerekiyordu. Ancak yakın zamanda yapılan bir güncellemeyle (sanırım bunun adı güncelleme) Amazon Türkiye sitesinde Amazon Almanya tarafından gönderilen ürünleri filtreleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla Amazon Türkiye sitesine üyeyseniz, Amazon Almanya sitesinde hesap açmak gerekmiyor.

Amazon Almanya’dan Sipariş Verilen Ürün İçin Vergi Öder miyim?

ptt kargo logosu
Almanya Amazondan verdiğiniz sipariş için kapıda vergi ödemesi yapmazsınız.

Amazon Almanya’dan sipariş vermek isteyen kişilerin aklına ilk önce bu soru geliyor. Son yapılan yasal güncellemeler sonrasında, ufak tefek istisnaları saymazsak, yurt dışından sipariş verilen bir ürünün vergisini de ödemek gerekiyor. Ancak Amazon Almanya size bu konuda da yardımcı oluyor. Sipariş ödemesi yaparken, ürün tutarına göre değişen vergi ödemesi de Amazon tarafından tahsil ediliyor. Böylece siparişiniz için vergi ödemesiyle ve prosedürlerle uğraşmıyorsunuz.

Amazon Almanya’dan Sipariş Ettiğim Ürün Gümrüğe Takılır mı?

Ürün tutarına bağlı olarak çıkan vergi ödemesini tahsilat aşamasında gerçekleştirdiğiniz için siparişinizin gümrüğe takılma ihtimali oldukça düşük. Fakat böyle bir durum yaşanırsa, Amazon Almanya tarafından satılan bir ürünü tercih ederseniz, Amazon sattığı ürünün arkasında duruyor. Sizden kaynaklı bir hata yoksa, Amazon Almanya ürünün size ulaştırılması için tekrar gönderim sağlayacaktır veya ödediğiniz tutarı size iade edecektir.

Amazon Almanya’dan Aldığım Ürünü İade Edebilir miyim?

kargo kutularını teslim eden bir adam ve teslim alan bir kargo görevlisi
Amazon Prime üyeleri için iade süreci daha da kolay.

Almanya Amazondan aldığınız ürünü iade edebilirsiniz ancak iade için belirli sınırlamalar getirilmiş. Tüm detaylar amazon.com.tr yardım sayfalarında yer alıyor ancak ben kısaca özetleyeyim.

  • Sipariş verdiğiniz ürün yanlış, hasarlı veya kusurluysa,
  • 14 günlük cayma hakkı kapsamında iade ediyorsanız,
  • Moda ürünleri (giysi, ayakkabı, çanta/bavul, takı ve saatler) için Amazon’un 30 günlük iade garantisi kapsamında iade ediyorsanız,

iade edeceğiniz ürün için gönderim ücreti ödemezsiniz. Fakat ürünün gönderim sorumluluğu sizdedir ve ürün ilgili depoya ulaşana kadar iade edilmiş sayılmaz. Dolayısıyla bir ürünü iade etmek isterseniz güzelce paketleyip, iade işlemlerini eksiksiz yaptığınızdan emin olun. Bu arada Amazon Prime üyesiyseniz, iade edeceğiniz ürünün kapınızdan teslim alınmasını da talep edebilirsiniz.

Tabi bunlar benim sipariş verirken amazon.com.tr üzerinden ulaştığım bilgilerdi. Almanya Amazondan sipariş vermek istediğiniz ürünü iade etme ihtimaliniz varsa öncelikle güncel iade koşullarını kontrol etmenizi öneririm. Buraya tıklayarak Amazon Global Store Hüküm ve Koşulları’na ulaşabilirsiniz.

Amazon Almanya’dan Aldığım Ürün : Jack Wolfskin Erkek Stormy Point M Ceket

amazon.com.tr sipariş detay ekranı görüntüsü
Amazon Almanya, sipariş tesliminden 1 hafta sonra gümrük vergisini 28,98 TL fazla tahsil ettiğini belirten bir mail attı ve bu tutarı da iade etti.

Benim sipariş verdiğim ürünün adı bu şekilde geçiyor. Siz de kendi sağlamanızı yapmak isterseniz diye özellikle ürün adını paylaşmak istedim. Ben bu ürünü 3 Kasım 2022 tarihinde sipariş verdim. Sipariş verdiğim tarihte ürünün fiyatı 999,44 TL idi. Bunun üzerine 166,63 TL kargo ve paketleme ücreti ve 209,89 TL ithalat ücreti depozitosu eklendi. Toplamda ödediğim tutar ise 1375,96 TL oldu.

Ürünü satın almadan önce tam olarak ne kadar tasarruf ettiğimi de görebilmek için ürünün Türkiye satış fiyatını araştırdım. Hepsiburada.com üzerinde 1999 TL fiyatla satılıyordu. Bu arada satıcı da Hepsiburada değildi. Dolayısıyla herhangi bir olası keyfi iade durumunda alelade bir satıcıyla da muhatap olmam gerekecekti.

Özetle aynı ürünü Almanya Amazondan alarak 625 TL tasarruf ettim. Buna ek olarak Amazon vade farksız 6 taksit imkanı da sundu. Ürün 21 Kasım tarihinde sorunsuz şekilde teslim edildi.

Amazon Almanya’dan Neler Alabilirim?

İlk tecrübemin sorunsuz olması sebebiyle Almanya Amazon’dan neler alabilirim diye hızlıca bir göz gezdirdim. Özellikle giyim kategorisinde çok fazla alternatif mevcut. Türkiye’de bulacağınız markalarda kayda değer bir tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Buna ek olarak Türkiye’de satılmayan farklı markalara da erişebilmeniz mümkün. Giyim ihtiyaçlarım için Almanya Amazon bakmaya değer bir alternatif olacak. Ürünün Almanya’dan geliyor olması sizleri korkutmasın, işlemlerinizi dikkatli şekilde ve okuyarak yaparsanız sorun yaşama ihtimaliniz bir hayli az.

Harcamalarınızda tasarruf edebileceğiniz önerilere merak duyuyorsanız Yurtdışında iPhone Satın Alıp Vergi İadesi Almak – Tax Free makalemize de gözatabilirsiniz.

Amazon’dan Dolarla Alışveriş Yapmak

Söz konusu Amazon Almanya olunca, Amazon’dan dolarla alışveriş yapmak da merak edilen bir konu. Ancak bu tamamen sizin tercihinizle alakalı bir durum. En nihayetinde ödemeyi kredi kartınızla yapacaksanız. Şayet bankanıza dolar ekstresi talimatı verirseniz, yapacağınız harcama ekstrenize dolar tutarı olarak yansır ve ödeme döviz hesabınızda bulunan tutardan karşılanır. Aksi durumda, banka hesap kesim tarihinde harcanan döviz tutarını güncel kurdan Türk Lirası’na çevirilir ve ekstrenize yansıtılır.

İninal kart İle Amazon’dan Alışveriş

Son zamanlarda birçok kişinin bu konuyu merak ettiğini duydum. Bu sebeple de konu özelinde kısa bir araştırma yaptım. Öğrendiğim üzere ininal kart, diğer debit kartlarla aynı mantıkta çalışıyor. Buna ek olarak Visa veya Mastercard altyapısı kullanıyor. Dolayısıyla Visa ve Mastercard logolu kartları kullanabildiğiniz her yerde olduğu gibi, ininal kart ile Amazon’dan alışveriş yapabilirsiniz yapabilirsiniz.

“Amazon Almanya’dan Türkiye’ye Sipariş” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba. Ben de Jack Wolfskin’in termosundan satın almayı düşünüyorum. Türkiye’de SPX’de fiyatı 2000 TL civarı. Amazon Almanya’da ise hemen hemen 900 TL tasarrum ediyorum. Yinede temkinliyim orjinal ürün mü değil mi diye. Çevremde sorabileceğim kimse de yok. Fikrinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

    Yanıtla

Yorum yapın