Filtre Kahve Makinesi – Braun KF560 Cafehouse Pure Aroma Plus

Bir önceki makalemde nitelikli kahve demleme yöntemleri hakkında kendimce öğrendiklerimi, bildiklerimi paylaşmıştım. Ancak hayatın koşuşturmacasında her gün nitelikli kahve demleme seremonisine vakit ayıramayabiliyoruz. Bu durumda filtre kahve makinesi günün kurtarıcısı olabiliyor.

Hepsi Birbirine Benziyor

Siz de bir filtre kahve makinesi almaya karar verdiyseniz tüm filtre kahve makinelerinin birbirine benzediğini görmüşsünüzdür. Temel olarak 3 parçadan oluşuyor. Gövde, sürahi ve kahve haznesi. Çalışma prensibi ise basit. Gövdede bulunan rezistans su haznesine koydunuğunuz suyu kaynatıyor ve kahve haznesine yukarıdan hızlı bir şekilde damlatıyor. Kahvenin içinden süzülen sıcak su sürahiye doluyor ve filtre kahve içime hazır.

Peki bu kadar çok alternatif varken ve hepsi birbirine benzerken ben neden Braun KF560 Cafehouse Pure Aroma Plus tercih ettim? İşte burada detaylı araştırma devreye giriyor. Nelere dikkat ettiğimi aşağıda başlıklar halinde paylaşıyorum.

Kahve Haznesi

Filtre kahve makinesi seçerken 2 türlü kahve haznesi opsiyonunuz olacak. Ya kendinden filtreli filtre kahve makinesi seçeceksiniz ya da kendi filtrenizi temin ettiğiniz bir modele yöneleceksiniz. Ben kendi filtremi temin ettiğim bir model olan Braun KF560 Cafehouse Pure Aroma Plus’ı tercih ettim çünkü her demlemeden sonra filtre yıkamak istemedim. Kahve haznesine uygun boyutta bir kahve filtresini yerleştirip içine ihtiyacım kadar kahvemi koyuyorum. Demlemeden sonra da çıkarıp atıyorum.

Biliyorum, kağıt israfı diyenleriniz olacak ancak hazır filtreli modelleri temizlerken de su israf edecektim. Dolayısıyla kağıdın geri dönüştürülebilir olması daha masum geldi.

Kullandığım kağıt filtrenin linkini ve görselini aşağıya bırakıyorum. Aromada herhangi bir değişikliği sebebiyet vermiyor, tavsiye ederim.

https://www.hepsiburada.com/caffeo-kahve-filtre-kagidi-80-adet-p-HBV00000PCF4F

Brita Su Filtresi

Bazı filtre kahve makinelerinin su haznesinde su filtresi yer alıyor. Braun KF560 Cafehouse Pure Aroma Plus da bu modellerden bir tanesi. Ürünün kutusundan çıkan makineye özel üretilmiş Brita marka filtreyi su haznesine yerleştiriyorsunuz ve böylelikle çeşme suyuyla da demleme yapabiliyorsunuz. Bir adet filtrenin ömrü 60 gün, dolayısıyla ömrünü tamamlayan filtreyi değitirmeniz gerekiyor. Bu da ilk bakışta musluk suyu kullanacaklara ek bir maliyet oluşturacak gibi görünüyor ancak korkmayın makineyi filtresiz olarak içme suyuyla da kullanabiliyorsunuz.

Ben kutunun içinden çıkan filtre ömrünü tamamlayana kadar musluk suyuyla demleme yaptım. 60 gün sonra da filtreyi çıkardım ve içme suyuyla demleme yapmaya devam ettim. Açıkçası arada bir fark göremedim. Bu yüzden şu anda filtresiz olarak kullanmaya devam ediyorum ancak ihtiyacım olması halinde Brita marka filtre temin edip çeşme suyuyla da demleme yapabilme imkanı güzel.

Plastik Kalitesi

Filtre kahve makinesi almadan önce ürün yorumlarını okuduysanız bazı düşük fiyatlı ürünlerde ve hatta bazı yüksek fiyatlı ürünlerde kullanıcıların kahveden plastik tadı aldığına dair olumsuz yorumlar dikkatinizi çekmiştir, benim en çekindiğim konu buydu. Dolayısıyla bu konuda ince eleyip sık dokudum. Çok fazla ürün yorumu okudum farklı marka kullanıcılarıyla iletişime geçtim.

Braun Türkiye yetkililerine ulaştım ve bilgi talep ettim. Braun Türkiye yetkilileri, kesinlikle böyle bir şey yaşamayacağımı ve ürünlerinin arkasında olduklarını bana net bir şekilde belirtti. Keza bu üründe böyle bir soruna işaret eden bir yorumla da hiç karşılaşmamıştım. Ek olarak Braun Türkiye yetkilileri, ürünün gıdayla temas eden kısımlarının BPA içermeyen plastikten üretildiği detayını da paylaştı.

https://www.hepsiburada.com/braun-kf560-cafe-house-filtre-kahve-makinasi-p-MTBRAUKF560

Güvenlik

Günün koşuşturmacasında bazen küçük detaylar gözümüzden kaçabiliyor. Geçmişte kettle’ı kaç defa açık unutup ofisten çıktığımı hatırlamıyorum bile. Dolayısıyla filtre kahve makinesinin güvenliği de benim için önemliydi. Sonuçta kahvemi demleyeceğim ve sıcak tutması için makineyi de açık bırakmam gerekecek. Ancak kapatmayı unutursam bu durum bir sorun oluşturabilirdi. Burada önce aklıma bir akıllı priz kullanmak geldi. Ancak her demlemede akıllı prizi kapanması için kurmak çok pratik değildi. Dolayısıyla filtre kahve makinesinin güvenlik amaçlı kendini kapatabilmesi daha makul göründü. Braun KF560 Cafehouse Pure Aroma Plus’ı açık unutsanız bile kendi kendine 40 dk sonra kapanıyor. Bu durum da yaşanabilecek olası tehlikelerin önüne geçiyor.

Sonuç

Paylaştığım bu detaylar sebebiyle ben tercihimi Braun KF560 Cafehouse Pure Aroma Plus’tan yana kullandım. Bu ürünü bir sebepten ötürü temin edemeseydim ikinci alternatifim ise Philips HD7459/20 Daily Collection Kahve Makinesi olacaktı. Bir sebepten ötürü Braun içinize sinmediyse paylaştığım alternatif filtre kahve makinesi de ilginizi çekebilir. Aşağıda görselini ve linkini iletiyorum.

https://www.hepsiburada.com/philips-hd7459-20-daily-collection-kahve-makinesi-p-HBV00000JAG9Y?magaza=Hepsiburada

Yorum yapın