İsviçre Tax Free Alışveriş Nasıl Yapılır?

İsviçre’ye turistik amaçlı ziyarette bulunanlar, yaptıkları alışverişlerden vergi iadesi alabilirler. İsviçre’nin yüksek vergi oranları nedeniyle, turistlerin yaptığı alışverişlerin bir kısmı geri ödenir. Bu blog yazımızda, İsviçre’de turistik amaçlı seyahat eden ve alışveriş yapanların İsviçre tax free sürecini nasıl yönetebileceklerini paylaşacağız.

Keyifli okumalar! 😊

Vergi İadesi Nedir ve Kimler Yararlanabilir?

İsviçre’yi turistik amaçla ziyaret eden ve ziyaretleri sırasında alışveriş yapan yabancılar, yaptıkları harcamaya istinaden vergi iadesi talebinde bulunabilirler. Bu vergi, satın alınan ürün fiyatının %7,7’sine denk gelen bir tutardır. Vergi iadesi, satın alınan ürünlerin İsviçre sınırları dışına çıkarılması durumunda geri ödenir. Dolayısıyla İsviçre’de kalacaksanız ve satın aldığınız ürünü İsviçre’de kullanacaksanız vergi iadesi talep edemezsiniz.

Bu arada vergi iadesi talebinde bulunabimeniz için ülkeye turist vizesiyle giriş yapmanız gerekir. Geçici veya kalıcı oturum izniniz varsa vergi iadesi talebinde bulunamazsınız.

Hangi Ürünler İsviçre Tax Free (Vergi İadesi) Kapsamındadır?

İsviçre’de alışveriş yapan turistler, belirli koşulları karşılaması halinde satın aldıkları her türlü üründen vergi iadesi alabilirler. Herhangi bir kişinin, satın aldığı ürüne istinaden vergi iadesi talebinde bulunabilmesi için satın alınan her bir ürünün değeri 300 CHF’den fazla olmalı ve satın alan kişinin İsviçre’de en fazla 30 gün kalmış olması gerekmektedir. Buna ek olarak, İsviçre’den satın aldığınız ürünler için vergi iadesi talep etmeden önce aşağıdaki detaylara da göz atmanızı öneririz.

Standart Vergi Oranı%7.7
Yiyecek, İlaç, Kitap ve Meyve & Sebze Vergi Oranı%2.5 (fakat vergi iadesi yok)
Süre Sınırı3 ay / 4 yıl (İsviçre’den döndükten sonra geçmesi gereken minimum ve maksimum süre)
Tax Free Limiti300.01 (CHF) İsviçre Frangı
Kapsam Dışı ÜrünlerAkaryakıt, %2.5 vergi oranına sahip tüm ürünler ve ithalatı yasaklanmış ürünler.

İsviçre Tax Free (Vergi İadesi) Nasıl Alınır?

İsviçre’den alınan ürünler için vergi iadesi talebinde bulunmak istiyorsanız, öncelikle ürünü yurt dışına çıkarmanız gerekir. Fakat Bunun için, havaalanlarında ve sınır kapılarında yer alan vergi iadesi ofislerine başvurulması gerekmektedir. Burada, satın alınan ürünlerin faturaları ve pasaportlar ibraz edilerek vergi iadesi talebinde bulunulabilir.

İlk bilmeniz gereken şey, vergi iadesi ödemesi talep etmeden önce satın aldığınız ürünler için gümrük onayı almanız gerektiği. Gümrük onayı alırken de alışverişinize istinaden doldurulmuş Tax Free formuna ihtiyacınız var.

Gümrük onayı alırken sorun yaşamamak için alışverişten önce, alışveriş yapacağınız mağazaya, Tax Free formu verip vermediklerini mutlaka sorun. Tax Free formu veriyorlarsa, Tax Free formu üzerinde bu mağazanın hangi vergi iadesi firmasıyla çalıştıklarını kontrol edin. Zira tüm vergi iadesi firmalarının havalimanında ofisi bulunmuyor. Fakat çoğu bilinen mağaza Global Blue ile çalışıyor ve Zurich Havalimanı’nda Global Blue ofisi var. Ancak her ihtimale karşı siz Tax Free formunu kontrol etmeyi sakın unutmayın çünkü çoğu kişi bu detayı atladığı için sorun yaşıyor.

Alışverişinizle birlikte doldurduğunuz Tax Free formunu kaşeletip imzalatın. Pasaport no, ad, soyad, adres gibi bilgilerin doğru olduğundan emin olun. Ürününüzün faturasını da (faturanızı kestirirken tax free talebinde bulunacağınızı belirtin) almayı unutmayın. Çünkü kaşeletip imzalattığınız tax free formu ve ürün faturası ile gümrük onayı alacaksınız. Hatta ödemeyi kredi kartıyla yaptıysanız kredi kartı slip çıktısını da muhakkak saklayın. Dönüş zamanına kadar bu evrakları sakın kaybetmeyin.

Havalimanı ve Gümrük Onayı

isviçre tax free - global blue zürih havalimanı ofisi
Zürih Havalimanı – Global Blue Ofisi

Havalimanına gittiğinizde pasaport kontrolden geçmeden önce danışma bürosu’nu (information disk) bulun ve gitmeniz gereken vergi iadesi ofisinin nerede olduğunu sorun. Birçok vergi iadesi ofisi pasaport kontrolden sonradır ancak istisnai durumlarda mağduriyet yaşamamak için pasaport kontrolden geçmeden önce kesin bilgi edinin.

Vergi iadesi ofisine gittiğinizde görevliye Tax Free formunu, ürüne ait faturayı ve ödemeyi kredi kartıyla yaptıysanız kredi kartı slip dokümanını teslim edin. Evraklarınızda herhangi bir eksiklik veya sorun yoksa işlemleriniz hızlıca yapılacak ve vergi iadenizi alacaksınız. Alternatif olarak vergi iadesinin hesabınıza gönderilmesini de talep edebilirsiniz. Bu durumda ödemenizi takip edebilmek için bir takip kodu verecekler ve nasıl takip edebileceğinizi söyleyeceklerdir.

Tax Free Ödemesi Ulaşmadıysa?

Tüm sorumluluklarınızı yerine getirdiniz ve üzerinize düşen işlemleri hatasız bir şekilde tamamladınız. Ancak, ödemeniz 30 günden daha uzun bir süredir yapılmadı. Endişe etmenize gerek yok. Tax free ödeme şirketleri, tüm ülkeler tarafından tanınan, özenle seçilen ve güvenliği bir banka kadar sağlam olan şirketlerdir. Size verilen barkod, karekod veya takip numarasını kullanarak iletişim kurmanız yeterli olacaktır. İletişim kurarken e-posta kullanmanız önerilir. Eğer bir sorun yoksa veya mevcut sorun çözülebilirse, size e-posta yoluyla dönüş yapılacak ve iadeniz yapılacaktır.

Sonuç olarak, İsviçre’de turistik amaçlı seyahat eden ve alışveriş yapan turistler, yaptıkları alışverişlerden vergi iadesi alabilirler. Vergi iadesi için satın alınan ürünlerin belirli kriterlere uygun olması gerekmektedir. Vergi iadesi almak için, gerekli evrakların saklanması gerekmektedir. İsviçre’de turistik amaçlı seyahat eden ve alışveriş yapanların bu detayları dikkate almaları gerekmektedir.

“İsviçre Tax Free Alışveriş Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın