Mustela Orjinallik Sorgulama

Mustela, bebekler ve anneler için cilt bakım ürünleri sunan, biçok annenin tercih ettiği bir marka. Mustela bu kadar bilinen ve tercih edilen bir marka olunca sahte ürünlere kolayca denk gelebilmek de kaçınılmaz oluyor. Bu noktada orjinal ve sahte ürünü ayırt edebilmek büyük önem taşıyor. Peki, Mustela ürünlerinin orijinal olup olmadığını nasıl anlayacağız? İşte bu makalemde, Mustela ürünlerinde orjinallik kontrolü yapmanın yollarını, sahte ürün mağduru olmamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve orijinal ürün kullanmanın neden bu kadar önemli olduğunu anlatacağım.

Mustela Ürün Orjinallik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ne yazık ki, Mustela markalı ürünlerin orjinallik sorgulamasını yapabilmenin kolay bir yolu yoktur. Merdiven altı sahte ürün üreticileri, sahte ürünleri orjinal ürüne birebir benzetmeye çalışır. Fakat maliyeti minimumda tutma gayretiyle bazı detayları gözardı etmek zorundadırlar. Bu detaylara hakim olursanız, aldığınız (veya alacağınız) bir ürünün sahte olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Mustela Ürünlerini Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mustela markalı bir ürün alırken dikkat edilmesi gereken birkaç detay var. Öncelikle ürünü nereden aldığınız önemli. Fiziki bir alışveriş yapıyorsanız aşağıdaki detaylara dikkat etmenizi şiddetle öneriyorum;

Ambalajın Kalitesi

Her ne kadar sahte ürün üreticileri bu konuyu büyük oranda çözmüş olsa da, ürün ambalaj kalitesine bakmanızı şiddetle öneririm. Çünkü merdiven altı üreticiler, maliyetten kısmak için zaman zaman ambalaj kalitesinden dahi ödün verebiliyor.

Etiket Bilgileri

Alacağınız Mustela ürünü için ödeme yapmadan önce telefonunuzdan Mustela web sitesini ziyaret edin. Alacağınız ürünün detay sayfasını bulun ve bu sayfadaki ürün görselleriyle alacağınız ürünü karşılaştırın. Eğer bir farklılık görürseniz almaya niyetlendiğiniz ürün çok büyük ihtimalle sahtedir.

Üstteki görseller, milyonlarca kişinin tercih ettiği bir e-ticaret platformundan alınan “Mustela Avokado Yağı İçeren Bebek Masaj Yağı” ürününün sahtesine ait. Alttaki de ürünün orjinal görseli. Çok dikkatli olmasanız bile farklılıkları rahatça fark edebiliyorsunuz.

Ürün Takip Sistemi

Sağlık Bakanlığı’na ait Ürün Takip Sistemi uygulaması üzerinden satın aldığınız / alacağınız Mustela ürününü, barkod numarasıyla aratabilirsiniz. Bu durumda elinizdeki ürün sahteyse ve ambalajında farklı bir barkod kullanıldıysa tespit edebilirsiniz. Fakat orjinal ürün ve sahte ürün üzerinde aynı barkod bulunuyorsa tespit etmeniz zorlaşacaktır. Ancak yine de imkansız değil çünkü Ürün Takip Sistemi sandığınızdan çok daha fazla veri sağlıyor. Dikkat etmeniz gereken detayları aşağıda ekran görüntüleriyle paylaşıyorum.

Ürün Takip Sistemi ürün arama ekranı örnek ekran görüntüsü
Ürün Takip Sistemi vasıtasıyla Mustela arama yaptım. Bu arada barkod numarasıyla da arama yapabilirsiniz. Örnek olarak 3504105034405 barkod Mustela Yenidoğan Köpük Şampuan 150 ml ürününün detayını açıyorum.
Ürün Takip Sistemi ürün detay ekranı örnek ekran görüntüsü
Ürün detay ekranında hem ürüne ait okunabilir Türkçe etiket verisine hem de orjinal ambalaj görsel dosyasına ulaşabiliyorsunuz. Bu görseller vasıtasıyla alacağınız / sahip olduğunuz ürünün orjinallik kontrolü kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
Ürün Takip Sistemi orjinal ambalaj görseli için örnek
Burada da görebilmeniz için, örnek olarak seçtiğim ürüne ait orjinal ambalaj görseli dosyasını ekledim.

Satıcı Güvenilirliği

Mustela ürünleri birçok yerde hatta bazı büyük marketlerde bile satılmaktadır. Özetle Mustela ürünlerine kolayca ulaşabilirsiniz. Bu sebeple 3-5 kuruş tasarruf etmek için güvenmediğiniz, bilmediğiniz satıcılardan alışveriş yapmayın.

Mustela Websitesi

Ürüne acil olarak ihtiyaç duymuyorsanız, Mustela web sitesinden alışveriş yapmanızı öneririm. Birçok üreticinin ve markanın aksine, Mustela kendi web sitesi üzerinden satış yapıyor. Web sitesi üzerinden alışveriş yaparsanız, sahte ürün alma ihtimaliniz tamamen ortadan kalkmış olur. Böylece hem bebeğinizi hem de kendinizi riske atmamış olursunuz.

Sahip Olduğunuz Mustela Markalı Ürün Sahte mi?

Söz konusu bebeklerimiz olunca, her şeyin en iyisini tercih etmeye özen gösteriyoruz. Ancak zaman zaman, her ne kadar dikkatli olsak da, hata yapabiliyoruz. Bu hatalardan birisi de sahte ürüne maruz kalmak. Mustela markalı bir ürün aldınız ve orjinal olup olmadığından emin değilseniz, bir önceki başlıkta paylaştığımız detaylara dikkat ederek ürününüzün orjinalliğini kontrol edebilirsiniz. Fakat, bunlara ek olarak aşağıda paylaşacağım detaylara da dikkat edebilirsiniz.

Ürün Renginde ve Kokusunda Farklılık

Kolaylıkla görebileceğiniz gibi üstteki orjinal ürünün rengi daha parlak ve sarı, alttaki sahte ürünün rengi ise yeşile çalıyor. Ayrıca etiket içeriğinde de farklılıklar var. Sahte ürünün baskı kalitesi de oldukça düşük.

Ürünü daha önce kullandıysanız ve elinizdeki ürünün renginde veya kokusunda farklılık gözlemliyorsanız, ürünün sahte olduğundan şüphe edebilirsiniz. Çünkü üretici firmalar bu tür ürünlerde kolay kolay formülasyon değişimine gitmezler. Bunun yerine yeni bir ürün piyasaya sürmeyi tercih ederler.

Kullanım Sonrası Reaksiyon veya Yan Etki

Ürünü kullandıktan sonra prospektüste yazmayan bir reaksiyon veya yan etki gözlemlediyseniz, ürünü kullanmayı derhal bırakmalısınız. Özellikle prospektüste yazmayan yan etkiler sahte ürün habercisi olabilir. Gözlemlediğiniz reaksiyon veya yan etki kısa sürede normale dönmezse, konuyu bir sağlık uzmanıyla paylaşmanız en güvenli tercih olur. Çünkü sahte ürün üreticilerinin ürün içerisinde hangi kimyasalı kullandığını bilemezsiniz ve kullanılan maddeye sizin veya bebeğinizin alerjisi olabilir.

Kısa bir araştırma ile aşağıdaki ekran görüntülere ulaşabildim. Sahte ürün kullanımının sebep olduğu bazı cilt problemleri.

Sahte Bir Mustela Ürünü Aldıysanız Ne Yapmalısınız?

Eğer sahte bir Mustela ürünü aldıysanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Satıcıyla İletişime Geçin: Satıcıyla iletişime geçmek ilk tercihiniz olsun. Çünkü satıcı da sahte ürün sattığının farkında olamayabilir. İyi niyetli bir satıcı size yardımcı olmaya çalışacaktır.
  • Tüketici Hakları’na Başvurun: Satıcıdan herhangi bir olumlu dönüş alamazsanız konuyu Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne taşıyabilirsiniz. Tüketici Hakları Heyeti’nden çıkacak kararın olumlu olması halinde mağduriyetinizin giderilmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu arada haklılığınızı ispatlayabilmeniz için ürüne ait fiş veya faturayı saklamayı unutmayın.
  • Mustela’ya Bildirin: Sahte ürün sebebiyle mağduriyet yaşadığınız durumda, konuyu kesinlikle Mustela Türkiye ekibiyle paylaşın. Mustela Müşteri Hizmetleri’ne 0850 800 85 85 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Sahte ürün satın almak ve kullanmak, hepimiz için hem maddi hem de sağlık açısından büyük riskler barındırır. Özellikle bebekler ve anneler için üretilen ürünlerde bu risk, daha da ciddiye alınmalıdır. Bu riski ortadan kaldırmak için Mustela markalı ürünleri Mustela Türkiye web sitesinden almayı tercih etmenizi öneririm. Aksi durumda, hiç ummadığınız bir anda sahte ürün mağduru olabilirsiniz. Sevgiyle kalın!

Yorum yapın