Nasıl Ucuz Uçak Bileti Bulunur?

Ucuz uçak bileti almak birçok insan için zorlu bir iştir çünkü emek ve zaman gerektirir. Ancak bazı detayları bilirseniz ve bu detaylara dikkat ederseniz siz de ucuz uçak bileti alabilirsiniz. Bugüne kadar kullandığım ve bir sonraki uçuşunuzda sizin de tasarruf etmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemleri aşağıda paylaşıyorum.

İlk Adım : Mümkünse Esnek Tarihli ve Erken Planlama Yapın

Takvim ajanda ve üzerinde sarı renkli işaret kalemi
Kaynak : Unsplash

Öncelikle, uçuşlarınızı ayırtmak için yılın en iyi zamanını bilmeniz gerekir. Örneğin yaz mevsiminde seyahat ediyorsanız fiyatların zirvede olduğunu görürsünüz. Bu sebeple esnek tarihli planlama yapmaya çalışın. Şayet esnek tarihli planlama yapamıyorsanız mümkün olduğunca önceden rezervasyon yaptırdığınızdan emin olun. Havayolları, haftalar öncesinden rezerve edilen uçuşlarda, son dakika yolcularına göre daha iyi fiyatlar sunar.

Birçok Servis Kullanın ve Fiyat Karşılaştırması Yapın

Google Flights Logo

Ben ucuz uçak bileti ararken birçok servis kullanıyorum ve bu servisler arasında da fiyat farklılıkları olduğunu defalarca gözlemledim. En çok kullandığım servis, Google Flights. Karşılaştırma yapmak için de Skyscanner ve Momondo tercih ediyorum. Zaman zaman da Kayak ve Expedia üzerinden ucuz uçak bileti araması yapıyorum. Şahsi fikrim birincil tercihinizin Google Flights olması yönünde. Çünkü hem arayüzü kolay, hem de Google’ın servisi olduğu için havayolu şirketleri üzerindeki yaptırım gücü daha fazla. Dolayısıyla daha uygun fiyat verebilmek için eli daha kuvvetli. Ek olarak yaptığınız aramalara alarm kurabiliyorsunuz ve bilet fiyatlarını takvim üzerinden toplu olarak görebiliyorsunuz. Esnek tarihli planlama imkanı olanlar için oldukça güzel bir özellik.

Ağustos 2023 Güncellemesi : Bir süredir Google'ın geliştirdiği ITA Software Matrix uygulamasını kullanıyorum. Bu uygulama üzerinden bilet satın alamıyorsunuz ancak belirlediğiniz dönem içerisinde belirlediğiniz süre aralığı için en uygun bileti arayabiliyorsunuz. Sonrasında bu bileti ilgili havayoluna ait web sitesinden alabilirsiniz.

VPN Kullanın ve Tarayıcınızın Gizli Sekmesinde Arama Yapın

Her gün milyonlarca insan ucuz uçak bileti arıyor ve bazıları gerçekten ucuz fiyata bilet alabiliyor. Bu insanların kullandığı en yaygın yöntem ise uçak bileti karşılaştırma sitelerini ve uygulamalarını kullanmak. Aslında birçoğunu duymuşsunuzdur. Momondo, Skyscanner, Kayak, Expedia, Travelocity ve sayabileceğimiz birçok servis. Bu servisler seçeceğiniz tarih ve kalkış / varış noktaları için birçok havayolu şirketini tarar ve size bilet fiyatlarını gösterir. Bu servisler üzerinden bilet satın alması yaptığınızda da komisyon kazanırlar. Dolayısıyla size satış yapabilmek için her türlü yolu denerler. Örneğin, IP adresinizden lokasyonunuzu tespit ederler veya tarayıcı geçmişinizden önceki aramalarınızı görebilirler. Bu verileri kullanarak satın alma eğiliminizi ön görüp buna göre fiyat gösterirler. Dolayısıyla en uygun fiyatı alabilmek için bu servislere minimum seviyede veri sağlamanız gerekir. Peki nasıl?

VPN kullanarak kullanacağınız servisin farklı bir ülkedeymişsiniz gibi değerlendirme yapmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin İstanbul’dasınız ve Paris’e uçak bileti almak istiyorsunuz. Bu aramayı yaparken VPN kullanmazsanız o anda bulunduğunuz şehir ile seçtiğiniz kalkış şehri aynı olduğu için servis (veya uygulama) sizin satın alma eğiliminizi yüksek olarak değerlendirecektir çünkü bulunduğunuz şehirden farklı bir lokasyona gitme ihtiyacınız olduğunu ön görecektir. Ancak lokasyonunuz Almanya olursa, Almanya’da olan birisinin İstanbul’dan Paris’e gitme durumunu keyfi bir arama olarak değerlendirecek ve satın alma dürtünüzü tetiklemek için size en uygun fiyatları gösterecektir.

Ek olarak kullandığınız tarayıcıda ilgili web sitesini gizli sekme üzerinden ziyaret ederseniz, servis cookie (çerez) verilerinizi okuyamayacağı için geçmiş ucuz uçak bileti aramalarınıza dair fikir de edinemeyecektir. Dolayısıyla size bilet fiyatlarını gösterirken bu detayı göz önünde bulunudrmayacaktır.

Ucuz Uçak Bileti Almak ve Uçmak İçin Haftanın Belirli Günlerini Tercih Edin

Burada yapmanız gereken en önemli şey çoğunluktan farklı hareket etmektir. Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu haftada 5 gün çalışır ve hafta sonu tatil yapar. Dolayısıyla bir yere gitmek ve bir yerden dönmek için en ideal günler cuma ve pazar günleridir. Siz de herhangi bir destinasyona bu günlerde uçmak isterseniz daha fazla ödeme yapmak durumunda kalırsınız. Yaptığım gözlemlere ve araştırmalara göre, en uygun bilet fiyatlarına da Salı ve Perşembe günleri ulaşabilmek mümkün. Bu sebeple mümkünse uçuş günlerinizi seçerken bu detayı göz önünde bulundurun.

Ek olarak hafta sonu çalışmayan insanlar ucuz bilet aramak için daha çok vakit ayırır. Bu durum da fiyat karşılaştırma servislerinin daha yoğun talep görmesine sebep olur. Talebin artması sebebiyle kullanılan servislerin daha yüksek fiyat gösterme ihtimali de artar. Özetle ucuz uçak bileti aramak için tercih edilebilecek en uygun gün Pazartesi diyebiliriz.

Puan ve Mil Programlarına Kayıt Olun ve Kampanyaları Takip Edin

Havayolu şirketlerinin puan ve mil programlarına kayıt olmak çoğu zaman üşendiğimiz bir süreçtir. Ancak unutulmamalıdır ki havayolu şirketleri bu programları pazarlama faaliyeti olarak yürütürler ve bu programlarda sunulan fırsatlar da aslında havayolu şirketinin pazarlama gideridir. Dolayısıyla bu programlar vasıtasıyla müşterilerine ve potansiyel müşterilerine zaman zaman ciddiye alınabilecek fırsatlar sunarlar. Buna ek olarak bu programlara kayıt olduğunuzda her uçusunuz için puan veya mil kazanırsınız. Hatta bu programla anlaşmalı bir kredi kartı kullanırsanız, kredi kartı harcamalarınız da size mil kazandırır. Örneğin, ben İş Bankası’nın Maximiles kartını kullanıyorum. Bu kart ile yaptığım harcamalar ile 7 farklı yurt dışı noktasına bilet alma şansım oldu. Bireysel harcamalarımla bu biletleri alabilecek mil kazanamazdım ancak çevremdeki insanların yüklü harcamalarını da kendi kartımla ödeyip onlardan nakit olarak tahsil ettim. Dolayısıyla kazandığım mil miktarı da bir hayli yükseldi.

Seyahat Acentesi Alternatifini Değerlendirin

Seyahat acenteleri, müşterilerine daha ucuz uçak bileti bulma olanağı da dahil olmak üzere bir dizi hizmet sunar. Genellikle seyahat acentesinden uçak bileti almak makul görünmez çünkü onların da bilet fiyatı üzerine kar koyacağı düşünülür. Ancak seyahat acentelerinin havayolu şirketlerinden belirli bir sürede tüketmek koşuluyla toplu bilet aldıklarını unutmamak gerekir. Buna ek olarak seyahat acenteleri ucuz uçak bileti bulma konusunda uzmandır. Hatta aramalarını bütçenize ve seyahat ihtiyaçlarınıza göre yapabilirler. Otel rezervasyonu, araba kiralama ve daha fazlası gibi başka şeyler için de bir seyahat acentesini kullanabilirsiniz. Paket bir hizmet aldığınızda size daha uygun bir fiyat vereceklerdir.

Sonuç: Bir Sonraki Uçuşunuz Ucuz Olsun

Ucuz uçak bileti almak imkansız değildir. Biraz vakit ayırırsanız ve emek harcarsanız siz de en azından bazı uçuşlarınız için ucuz bilet alabilirsiniz. Güncel ekonomik gündem sebebiyle bu günlerde daha fazla insanımız ucuz uçak bileti almanın yollarını arıyor. Umarız bu makale onlara da yol gösterici olur. Sizin de tercih ettiğiniz farklı yöntemler varsa yorum kısmında paylaşırsanız çok memnun olurum.

Yorum yapın