Vitamin Orjinallik Sorgulama

Kullandığınız vitaminin orjinalliğinden mi şüphe ediyorsunuz? Alacağınız takviye edici gıdanın orjinal olup olmadığından emin mi olmak istiyorsunuz? Orjinal olmayan yani sahte (merdivenaltı üretilen) vitamin ve takviye edici gıda mağduriyeti sıkça karşılaşılan bir durum. Ben de bu konuda birkaç defa sorun yaşadım ve tekrar yaşamamak için nelere dikkat etmemiz gerektiğini detaylı şekilde araştırdım. Bu makalemde sizlerle tüm deneyimlerimi ve bildiklerimi paylaşacağım.

Vitamin ve Takviye Edici Gıda Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Yaklaşık 6 yıldır senede bir düzenli tahlil yaptırıyorum ve doktorumdan vücut değerlerimi kontrol etmesini istiyorum. Eksik olan değerler için de doktorum dönemsel olarak bazı vitaminleri kullanmamı öneriyor. Buna ek olarak hareketli ve stresli günlük rutinim sebebiyle beslenmeme gerekli önemi gösteremediğim dönemlerde de takviye edici gıda desteği alıyorum. Yani vitamin ve takviye edici gıda konularında oldukça bilgi sahibiyim 🙂 Gelin kısaca size vitamin ve takviye edici gıda arasındaki farkı anlatayım.

Vitaminler, vücudumuzun düzgün bir şekilde işleyişini sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu, ancak doğada sadece belirli gıda maddelerinde az miktarda bulunan organik bileşiklerdir. Vücudumuz bazı vitaminleri çok az üretebilirken bazı vitaminleri hiç üretemez. Bu nedenle, vitaminleri doğal yollarla, yani besinlerle almak hayati bir öneme sahiptir. Bunun yeterli olmadığı durumlarda da dönemsel olarak vitamin takviyesi alabiliriz.

Peki ya takviye edici gıdalar? Bunlar, normal beslenme rutinimizi desteklemek için tasarlanmış, özel olarak üretilmiş ürünlerdir. İçerikleri genellikle mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi veya amino asit gibi besin öğelerinden oluşur. Ancak burada önemli bir noktayı vurgulamak gerekir: Takviye edici gıdalar, adından da anlaşılacağı gibi, sadece normal beslenmemizi “takviye” etmek içindir. Yani, onları normal beslenme rutinimizin yerine koymamalıyız.

Özetle, vitaminler ve takviye edici gıdalar, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için bize yardımcı olurlar. Ancak, her ikisinin de doğru, dengeli bir şekilde ve doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini unutmamalıyız.

Vitamin ve Takviye Edici Gıda Orjinallik Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternetten satın alınan ve sahte olduğu ortaya çıkan takviye edici gıda ürünleri.

Ne yazık ki, vitamin ve takviye edici gıda ürünleri için orjinallik sorgulaması yapabilmenin kolay bir yolu yoktur. Sahte ürün üreticileri, ürünleri orjinal ürüne birebir benzetmeye çalışır. Ancak, bir yandan da maliyetten kısmaları gerekir ki sahte ürün satışından kar elde edebilsinler. Dolayısıyla orjinal ürünün birebir aynısını yapamazlar. İşte biz de aradaki bu küçük farklara odaklanarak orjinal ve sahte ürün ayrımını kolayca yapabileceğiz.

Vitamin ve Takviye Edici Gıda Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Vitamin ve takviye edici gıda satın alırken dikkatli olmanız, hem sağlığınızı hem de cebinizi koruyacaktır. Peki nelere dikkat etmelisiniz? İşte fiziksel ve online alışverişlerinizde dikkat etmeniz gereken tüm detaylar:

Ambalajın Kalitesi

Sahte ürün ambalajı, orjinal ürüne göre daha kalitesiz olur. Çünkü üreticiler maliyetten kısabilmek için aynı kaliteyi tutturmaktan imtina eder. Buna ek olarak ambalaj üzerinde yer alan, görsel, sembol, metin gibi içeriklerde de farklılıklar görebilmek olasıdır. Bu sebeple bir ürün satın almadan önce dikkat etmeniz gereken ilk detay ambalajın kalitesi ve içeriği olmalı.

Vitamin ve takviye edici gıdalar ilk açıldığında şişenin ağzında koruma bandı olmalıdır. Bu üründe koruma bandı bulunmuyor.

Online alışveriş yaparsanız, alışveriş anında ambalaj kalitesine ve içeriğine bakabilmeniz mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda ürünü kargo görevlisi yanında açmanızı ve sahte olduğunu düşündüğünüz ürünü teslim almadan iade etmenizi öneririm.

Etiket Bilgileri

Vitamin ve takviye edici gıda gibi ürünlerin etiketleri zaman zaman güncellenebilir veya değişebilir. Bu gibi durumlarda halihazırda üretilmiş sahte ürünlerin etiketi eski haliyle kalacaktır. Dolayısıyla etiket üzerindeki bilgileri karşılaştırarak ürün orjinalliği kontrolü yapabilirsiniz. Orjinal ürün etiket görseline ve etiket üzerindeki bilgilere markaya ait web sitesi üzerinden kolayca ulaşabilmeniz mümkün.

Aşağıda sikayetvar.com üzerinde oluşturulmuş bir şikayet kaydının ekran görüntüsünü paylaşıyorum.

Vitamin ve Takviye Edici Gıda Fiyatı

Orjinal vitamin ve takviye edici gıda ürünlerinin markaya bir maliyeti vardır. Her ne kadar belirli dönemlerde bazı kampanyalar sebebiyle fiyatlar değişebilse de, bu değişim belirli bir aralıkta olur. Bu aralık da büyük oranda +/- yüzde 20 şeklindedir. Hal böyleyken, ciddi oranda düşük fiyata satılan bir vitaminin veya takviye edici gıdanın orjinalliğinden şüphe edebilirsiniz.

Benim de düzenli olarak kullandığım Orzax markasına ait Imunol ürününün online satış fiyatları. Bunlar ekran görüntüsüne sığanlar. En düşük ve en yüksek fiyat arasında %300’e yakın fark var. Burada eczane satış fiyatı referans almanız en doğru yöntem olur.

Onaylı Takviye Edici Gıdalar Listesi

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait Onaylı Takviye Edici Gıdalar Listesi uygulaması ile, kullandığınız takviye edici gıdanın Türkiye’de satışının yasal olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Aslında bu sorgulama, ürünün orjinalliğini kanıtlamaz ancak kullandığınız ürünün ülkemizin denetiminde olup olmadığının yanıtını verir. Dolayısıyla bilmediğiniz bir takviye edici gıda kullanacaksanız öncelikle bu sorgulamayı yapmanız faydalı olur.

Satıcı Güvenilirliği

Vitamin ve takviye edici gıda alabileceğiniz en güvenilir yerler eczanelerdir. Eczanelerden alışveriş yapmanız halinde sahte ürüne maruz kalma ihtimaliniz sıfıra yakındır. Böyle bir durum yaşansa bile (münferit olaylar dışında), eczacıya bu durumu bildirmeniz halinde size yardımcı olurlar.

Son zamanlarda vitamin ve takviye edici gıda satışı büyük marketlerde de başlamıştır. Buralardan alacağınız ürünlerin de sahte olma ihtimali oldukça düşüktür. Çünkü bu marketler yüklü miktarda satın alma yaparlar ve bu oranda bir satın almayı ancak ilgili ürünün üreticisi veya distribütörü karşılayabilir. Dolayısıyla eczaneden sonra en güvenilir satıcılar, büyük marketler diyebiliriz.

Online alışveriş yapıyorsanız, sahte ürün satıcılarının radarına girdiniz demektir. Çünkü online alışveriş yaparken ürünün ambalajına, etiketine bakamazsınız. Birçok kişi satın alma kararını ürün fiyatına göre verir. Sahte ürün satıcıları da bunu çok iyi biliyor. Online alışveriş yaparken ilk dikkat etmeniz gereken detay satıcı güvenilirliği olmalı. Mümkünse alışverişinizi direkt platform sağlayıcılardan yapın. Örneğin hepsiburada.com üzerinden alışveriş yapıyorsanız, satıcının Hepsiburada olmasına özen gösterin. Ayrıca satıcı puanına bakın ve satıcı yorumlarını dikkatlice inceleyin. Bu içerikler size satıcı güvenilirliği hakkında fikir verecektir.

Ürün Yorumları

Online alışveriş yaparken ürün yorumlarını incelemezseniz, sahte ürüne denk gelmeniz kaçınılmazdır. Ürün yorumları, özellikle de fotoğraflı ve videolu ürün yorumları online alışverişte altın değerindedir. Ben bir ürün satın alırken, ürünün en az 40-50 adet yorumunun olmasına dikkat ederim. Çünkü az sayıda iyi yorum, pekala satıcı tarafından da oluşturulmuş olabilir. Tabi, ürünün 50 adet yüksek yorumu olması da benim için yeterli değil. Çünkü, ülkemizde kargonun hızlı gelmesi ve paketlemenin iyi olması da 5 yıldız verme sebebi olabiliyor. Dolayısıyla yorumları tek tek incelemek de önemli. Şayet ürünün sahte olduğundan şüphe edilen birkaç yorum görürsem o ürünü satın almaktan vazgeçiyorum. Fiyat avantajı bu noktada benim için geri planda kalıyor.

Yukarıda bahsettiğim Orzax’a ait Imunol ürünü satan bir satıcı. Bu satıcının hem puanı düşük hem de çok düşük fiyata satıyor. Bu satıcıdan ürün almayı kesinlikle tercih etmem.

Ürünün Fiziksel Özellikleri ve Olası Yan Etkileri

Ürünün fiziksel yapısında deformasyon, farklılık vs. varsa, kokusu normalden farklıysa, akışkan ürünlerde yoğunluğu farklı görünüyorsa, rengi değişmişse ürünün sahte olduğundan şüphe edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda bu ürünü kesinlikle kullanmayın.

Bunun yanında, ürünü kullandıysanız ve prospektüste belirtilmeyen bir yan etki gözlemlediyseniz ürünü kullanmayı derhal bırakın. Yan etkilerin devam etmesi halinde bir doktora başvurun. Sahte ürünlerin içerisinde kullanılan maddelerin ne olduğunu bilemezsiniz ve size ciddi oranda zarar verebilecek bir maddeye maruz kalmış olabilirsiniz.

Satıcı ve Üretici İletişimi

Elinizdeki ürünün sahte olduğundan şüphe ediyorsanız, bu durumu üretici ve ihalatçı firmayla kesinlikle paylaşın. Yetkililer, yaşadığınız mağduriyet sebebiyle size yardımcı olacaklardır. Bunun yanında sahte ürün satışı yapan satıcının da gerekli cezayı alması için gerekli işlemleri başlatacaklardır.

Sonuç

Sahte vitamin ve takviye edici ürünler, hem sağlığınız hem de cebiniz için ciddi risk oluşturur. Bu sebeple bu tür ürünler satın almadan önce ve satın aldıktan sonra makalede paylaştığım detaylara dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Bu arada unutmayın ki; vitamin ve takviye edici gıda kullanmadan önce bir doktora başvurmanız doğru yöntemdir. Çünkü bunların eksikliği kadar fazlalığı da ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir.

“Vitamin Orjinallik Sorgulama” üzerine bir yorum

Yorum yapın