Yurtdışında iPhone Satın Alıp Vergi İadesi Almak – Tax Free

Avrupa seyahati için bir Schengen vizeniz varsa Türkiye’den herhangi bir Avrupa ülkesini ziyaret ederek iPhone satın alabilir ve almış olduğunuz ürünün vergi iadesini alabilirsiniz.

Eğer Schengen vizeniz yoksa ve başvuru halinde vizenin çıkacağından şüpheniz bulunmuyorsa vize başvuru ücretlerini ve yol ücretlerini düşündüğünüzde Türkiye’den daha ekonomik olacak şekilde son model iPhone satın alabilirsiniz.

Tax Free Shopping nedir?

Devletlerin, ülkelerine gelen yabancı ziyaretçilerin daha fazla harcama yapmalarını teşvik etmek amacıyla, onları satın aldıkları ürünlere yönelik KDV tutarından muaf tutmalarıdır.

Tax Free Alışveriş, globe shopper’ların ziyaretleri sonunda beraberlerinde götürdükleri satın aldıkları ürünlere ilişkin KDV’yi talep etmelerini sağlar.

Globe shopper’lar, Türkiye’de satın aldıkları ürünlerin KDV oranına göre, toplam satış fiyatı üzerinden maksimum %12 civarında iade alabilirler. Bu da mağazanızda daha fazla harcama yapmaları için iyi bir teşviktir.

Tax Free Sistem Nasıl İşliyor?

Globe shopper, satın aldığı ürünlerin KDV dahil fiyatlarını mağazada öder.

Siz de, satın alım ve harcanan miktarın detaylarını içeren özel Tax Free Formu’nu (Global Blue tarafından temin edilir) globe shopper’a sunarsınız.

Tax Free Formu resmi bir belgedir ve globe shopper’ın ülkeden ayrılırken satın aldığı ürünlere ilişkin KDV iadesini talep etmesini sağlar.

Ülkeden ayrılırken globe shopper, doldurulan Tax Free Formu ve pasaportuyla birlikte ürünleri gümrük görevlisine ibraz eder. Burada satın alınan ürünlerin ihracını onaylamak üzere forma mühür basılacaktır.
Globe shopper daha sonra bir Global Blue İade Ofisine başvurarak veya Tax Free Formu Global Blue’ya göndererek parasını iade alabilir.

Global Blue’nun firmaya göndereceği resmi belge (icmal) sonrasında, firma KDV’yi periyodik vergi beyannnamesinden düşer.

Bu süreci size Almanya üzerinden örneklendirerek anlatacağım.

Apple’dan online olarak iPhone 14 Pro siparişi gerçekleştirdiniz ve teslim tarihini Almanya’ya gittiğiniz tarihle eşleştirdiniz. Teslim almak istediğiniz mağazaya giderek iPhone’unuzu teslim aldınız. Bu durumda vergi iadesini (Tax Free) almanız için gereken adımlar oldukça basit.

 1. Ürünü online olarak satın aldıktan sonra kayıtlı e-posta adresinize gelecek olan fatura (Rechnung) fiziksel olarak yanınızda bulunmalı.
 2. Türkiye’ye geri dönüş havalimanına geldiğinizde ülkeden çıkmadan önce gümrük (Zoll) polisine faturayı damgalatmanız gerekiyor. Bu sırada ürün açıksa ürün üzerinden ve kutusundan, ürün kapalı kutusundaysa eğer ürünü açmadan faturada yer alan IMEI ve kutuda yer alan IMEI’ler kıyaslanmaktadır.

  Berlin havalimanı özelinde gümrük polisi, pasaport kontrolünden geçtikten sonra Duty Free’lere ulaşmadan hemen önce sol tarafta küçük bir odada yer alıyor.

  Bir arkadaşımızdan gelen yorum üzerine düzeltme;

  Zoll (Gümrük) polisine aşağıdaki linkte yer alan evrağı da doldurmanız gerekiyor.
  https://www.zoll.de/SharedDocs/Downloads/DE/FormulareMerkblaetter/Privatpersonen/ausfuhr_abnehmerbescheinigung.pdf?__blob=publicationFile&v=5


  4 Şubat 2023 – Bir arkadaşımızın yorumu üzerine güncelleme;
  Bir arkadaşımızın yaptığı yoruma istinaden güncelleme : Berlin havalimanında her ürün için 1 form talebinde bulunuluyormuş.

 3. Türkiye’ye ulaştığınızda yapmanız gerekenler;
  • Gümrükte damgalattığınız fatura,
  • Pasaportunuzun ilk sayfası,
  • Pasaportunuzun Almanya’ya ve Türkiye’ye giriş çıkış mühürleri,
  • Türkiye’de ikamet ettiğinizi gösterir belge (Edevlet’ten alabileceğiniz adres belgesi ve üzerine kayıtlı ve aynı adrese ait olan bir fatura)

   Bu belgeleri taratıp digital olarak vat.refunds@apple.com adresine göndermeniz yeterli.
 4. Bu aşamadan sonra harcama miktarınıza göre %19’a kadar varan kısmı, ürünü alırken kullanmış olduğunuz karta Apple tarafından iade edilmektedir.

  1299 Euro’luk bir harcama karşılığı 207 Euro’luk vergi iadesi aldım.

Bu yöntem yeni bir kanun değişikliği vb. bir süreç olmadığı sürece tüm ürünler için geçerli durumda.

Online olarak almayıp, doğrudan mağazaya gidip almanız durumunda da vergi iadesi alabiliyorsunuz. Bu durumda mağazadan ekstra bir belge istemeniz gerekebilir. Deneyimlemediğim için süreci net paylaşamıyorum.

26 Ekim 2023 tarihi itibariyle yurtdışından getirmek hala avantajlı mı?

iPhone 14 Pro 128gb için kıyaslama yaptığımızda, aşağıdaki verilere göre hala avantajlı olabileceğinizi görebilirsiniz.

Apple Almanya’dan alacağınız iPhone 15 Pro Max 256 gigabyte cihazın satış fiyatı €1499. Bu telefonu aldıktan sonra, gerekli işlemleri yaparak %19 oranında (€284,81) Tax Free Refund alabilirsiniz. Bu durumda telefonun maliyeti €1214,19 olacaktır.

Telefon maliyetine ek olarak, 20000 TL (2023 yılının ikinci yarısı için devlet tarafından belirlenen ücret) pasaport kayıt ücreti ödemeniz gerekiyor. Tüm bu detaylar doğrultusunda, bu süreçte pasaport kaydıyla beraber telefonun size maliyeti (€1 = 29,68 TL) 56.126 TL olacaktır. Bu telefonu Apple Türkiye’den almak isterseniz ise ödemeniz gereken tutar 76.999 TL‘dir.

Yıllara göre kayıt ücreti değişimleri

 • 2012: 100 TL
 • 2016: 138.5 TL
 • 2018: 500 TL
 • 2020: 1838.7 TL
 • 2022: 2732 TL
 • 2023: 6091 TL
 • Temmuz 2023: 20.000 TL

Zoll Formu Nedir?

Almanya’da, ülkeye giren veya ülkeden çıkan eşyaların gümrük kontrolü için “Zoll” adı verilen gümrük işlemleri yapılır. “Zoll formu” ise, ülkeye giren veya ülkeden çıkan eşyaların gümrük beyannamesi formudur. Bu form, eşyanın değerini, türünü ve miktarını bildirmenizi gerektirir. Almanya’ya seyahat ederken, pasaport kontrolünden önce veya sonra, gümrük yetkilileri tarafından doldurulması istenebilir. Zoll formu, vergi ödemeleri, gümrük vergileri ve ithalat vergileri gibi hususlarda gümrük işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılır.

Zoll Formu Nasıl Doldurulur?

Zoll formu nasıl doldurulur? öğrenmek istiyorsanız yukarıdaki video size yardımcı olacaktır. Videoyu atlamadan, dikkatlice izleyerek siz de zoll formunun nasıl doldurulduğunu öğrenebilirsiniz.

“Yurtdışında iPhone Satın Alıp Vergi İadesi Almak – Tax Free” üzerine 16 yorum

 1. Ulkeye gırıs yapmadan verecegımız onlıne sıparısler ıcınde gecerli olur mu bu uygulama?
  Cunku online’ın teslım suresı su aralar uzuyor malum. Ornegin 20 Ocak – 27 Ocak arasında Almanya gırıs-cıkısı yapacak olsan, 12 Ocak’ta verecegın online siparis sorun olur mu tax free almak icin?

  Yanıtla
  • Giriş yapmadan sipariş verebiliyorsunuz ama teslim tarihini çok ileri atmıyorlar. Gitmeye yakın sipariş vermekte fayda var. Fatura tarihinden sonra 3 ay içinde çıkış yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 2. Çok önemli bir eksik var yazdığınızda. Biz de sizin yolunuzu izleyerek 9200 lira zarar ettik maalesef. (14 Pro+Ultra Watch)
  Gümrükteki Zoll görevlilerine şu adresteki formu doldurup vermeniz gerekiyormuş. Yoksa imzalamıyorlar:
  https://www.zoll.de/SharedDocs/Downloads/DE/FormulareMerkblaetter/Privatpersonen/ausfuhr_abnehmerbescheinigung.pdf?__blob=publicationFile&v=5

  Bu atlanacak detay mı ya? 🙂
  Görevliler de zoll.de sayfasına gir dememişler, google’dan search et bul demişler. Fena oldu.

  Yanıtla
 3. Selam bu online sipariş ile tax free alma işi garanti mi anlayamadım. Mart ayında Almanya’ya gideceğim. Eğer online olarak da satın aldığımızda kesin alınıyorsa öyle yapayım. Yoksa mağazadan alayım diye düşünüyorum. Sanırım mağazadan alınca global blue şirketinin bir kesintisi var. Ama onlilne olarak da alamazsam hepsi kesilmiş oluyor. Emin olamadım.

  Yanıtla
 4. Ben de Almanya’ dan iPhone alacagim fakat kutusunu açsam gümrük polisi herhangi bir sıkıntı çıkartır mı faturamı damgalarken?

  Yanıtla
 5. Bir güncelleme de ben yapayım. Dün Berlin havalimanına gümrük formunun da çıktısını alarak gittim. 2 ayrı ürün için tax free alacaktım. Görevliler bu formdan başka yok mu dediler. Ben de 1 tane olduğunu söyledim. Sonra tamam bu da olur dediler. Ancak 3 tane ürün olsaydı elinde bu formdan 1 tane daha gerekecekti dediler. Yani aklınızda olsun her 2 ürün için 1 form istiyorlar. 3-4 tane ürün olursa formdan 2 tane götürün.

  Yanıtla
 6. Bu yöntemi uygulamak istiyorum, kredi kartıyla ödeme adımında adres isteniyor, ama Türkiye olarak seçilemiyor. bu kısımda ne seçtiniz acaba?

  Yanıtla
  • Merhaba, ben herhangi bir adres seçmeden Apple Amerika’dan sipariş vermiştim. Bir tanıdığım da gidip mağazadan almıştı. Tax süreciyle uğraşmadım ama mağazadan al seçeneğini seçerseniz adres girmenize gerek kalmıyor olabilir. Sadece hangi mağazadan alacağınızı seçiyorsunuz.

   Yanıtla
 7. Otel adresimi girerek satın aldım. Apple personeli çok nazik. Yine atlanan büyük bir husus var, print alacak yer bulamadım. Otel’den çıkış yapmıştım. Bu ayrıntıyı kaçırmayın. Önümüzdeki ay Danimarka’ya gideceğim o zaman yapsam oluyor mu?

  Yanıtla
  • merhaba bende, 3 gün sonra Danimarka ya gideceğim.. siz işlemleri nasıl yaptınız. alabildiniz mi türkiye de iken vergiyi?

   Yanıtla
 8. Merhabalar,

  Ben de almanyadan iphone almak istiyorum ama dönüşte viyanadan döneceğim. Almanyada iken havalanına gitsem pasaporttan geçmeden mühür bastırmam mümkün olur mu?

  Yanıtla

Yorum yapın