Yurtdışından iPhone Alınır mı?

iPhone, dünya çapında popüler bir cep telefonu markasıdır ve milyonlarca insan tarafından kullanılır. Ancak Türkiye’de satılan iPhone modelleri ve fiyatları yurt dışındaki modeller ve fiyatlarla karşılaştırıldığında ciddi farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle, birçok kişi için yurt dışından iPhone cazip hale geliyor. Fakat, yurtdışından iPhone almak gerçekten bu kadar kazançlı mı? Hiç bi negatif yönü yok? Bu blog postunda, konuyu çok fazla uzatmadan, yurt dışından iPhone almanın artılarını ve eksilerini ele alacağız ve karar vermeden önce dikkat etmeniz gerekenleri açıklayacağız.

Yurtdışından iPhone Almanın Artıları

  1. Fiyat avantajı: Yurt dışında iPhone fiyatı Türkiye’deki fiyatların altındadır. Bunun en büyük sebebi ülkemizde teknolojik aletlere ve cep telefonlarına uygulanan yüksek vergidir. Hal böyle olunca imkanı olanların yurt dışından iPhone almak için en büyük motivasyonu fiyat avantajı oluyor.
  2. Model seçimi: Yurt dışında daha geniş bir model yelpazesi bulunur. Türkiye’de iPhone fiyatları yüksek olduğu için ve döviz kurunun değişken olması sebebiyle satıcılar geçmiş modelleri stoklarında bulundurmayı pek tercih etmez. Örneğin, Türkiye’de sıfırını bulmakta zorlanacağınız iPhone 8 modelini yurt dışında kolaylıkla bulabilirsiniz.
  3. Daha hızlı erişim: Özellikle yeni çıkan modellere Türkiye’de hızlıca erişemezsiniz. Yeni çıkan modeller öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa ülkelerinde satışa sunulur. Dolayısıyla yeni çıkan bir iPhone modeline beklemeden sahip olmak istiyorsanız yurt dışından almak sizin için tercih edilebilir bir yöntem olacaktır.

Yurtdışından iPhone Almanın Eksileri

Gümrük vergisi: Yurt dışından alınan iPhone’lar Türkiye’ye giriş yaptıklarında gümrük vergisi ödemek zorundadırlar. Yurt dışından aldığınız telefonu gümrük vergisi ödemeden ülkeye sokabilirsiniz. Fakat gümrük vergisi ödemek kanuni zorunluluktur ve yakalanmanız halinde gümrük vergisiyle beraber ceza da ödemek zorunda kalabilirsiniz.

⚠️ Ticaret Bakanlığı kaçakçılığı önlemek için, yurt dışından üç yılda birden fazla vergiden muaf cep telefonu getirilmesini sınırlandırdı. Bu sınırlandırma sadece yurttaşları değil yabancıları da kapsıyor. Dolayısıyla yurt dışında getireceğimiz ilk telefon için gümrük vergisinden muaf oluyoruz ancak takip eden 3 sene içerisinde getireceğimiz diğer telefonlar için gümrük vergisi ödemek zorundayız.

Kısıtlı garanti süresi: Türkiye’den alınan iPhone telefonların garanti süresi 2 yıldır. Ancak yurt dışından getirdiğiniz telefonun Türkiye’de garanti süresi 1 yıldır. Bununla birlikte, herhangi bir arıza durumunda telefonunuzu sadece Akasya Apple Retail Store ve Zorlu Apple Retail Store noktalarına götürebilirsiniz.

IMEI kayıt ücreti: Son yıllarda oldukça artan IMEI kayıt ücreti, yurt dışından telefon getirenler için ciddi bir maliyet oluşturmaktadır. Yurt dışından getirdiğiniz telefonunuzu Türkiye sınırları içerisinde kullanmaya devam edebilmek için kaydettirmeniz gerekir. 2023 yılı için IMEI kayıt ücreti 6091 TL olarak belirlenmiştir.

⚠️ Getirilen yeni düzenlemeyle birlikte IMEI kayıt işlemi için kullanılacak pasaportla, ilgili telefonda kullanılacak hattın sahibinin aynı olması gerekiyor. Buna ek olarak son 1 yılda yurt dışına çıkış ve yurda giriş yapmış pasaportlarla (iki yılda sadece 1 defa) kayıt yaptırılabiliyor. Özetle, son 1 yılda yurt dışına çıkmadıysanız ve başkasının pasaportu ile kayıt yaptıracaksanız, kullanacağınız hattın da bu kişi üzerine olması şart.
Buraya tıklayarak IMEI kaydını e-devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

3. eSim kullanma zorunluluğu: iPhone 14 model cihazlarla birlikte eSim konusu hayatımıza daha fazla girmeye başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan telefonlarda artık fiziksel sim kart yuvası bulunmuyor. Yani, Amerika’dan iPhone 14 almanız halinde fiziksel sim kart kullanmanız da mümkün olamayacak. Bu sebeple de operatörünüzden eSim hizmeti almanız gerekecektir.

Özet

Sonuç olarak, yurt dışından iPhone almak fiyat avantajı sağlasa da gümrük vergisi, garanti sorunları ve IMEI kaydı kısıtlamaları gibi eksileri de beraberinde getiriyor. Bu nedenle, karar vermeden önce dikkatli bir araştırma yapmak önemli. Umarız bu bilgiler faydalı olmuştur ve satın alma sürecinizde doğru kararı vermenizi sağlar.

Bu arada, yurtdışından telefon aldıysanız ve Türkiye’ye getirdiyseniz, telefonu aldığınız ülkede ödediğiniz vergiyi geri alabileceğinizi biliyor musunuz? “Tax Free Shopping” olarak da geçen bu uygulama hakkında detaylı bilgiye “Yurtdışında iPhone Satın Alıp Vergi İadesi Almak – Tax Free” üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın