Yurt Dışında Borsa Hesabı Açmak ve Amerika Hisse Senetlerinde İşlem Yapmak

NASDAQ, NYSE vb. borsalarda hisse senetlerini hangi platformlardan, nasıl satın alabilirsiniz?

TD Ameritrade

Öncelikle Türkiye’den hesap açılışı yakın zamana kadar yapılabilmekteydi. Fakat Türkiye’nin yine yakın zamanda Grey List’e girmesi nedeniyle artık Türkiye’den işlem yapılamamaktadır.

Grey List / Gri Liste Nedir?

Türkiye gri listede: OECD’ye bağlı Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’yi izlemeye aldı Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede eksikleri olduğu için Türkiye’nin daha sıkı izlenmesini gerektiren gri listeye alındığını duyurdu.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-59001937

TD Ameritrade sitesi üzerinden (https://www.tdameritrade.com) başvuru formunu doldurmadan önce gerekli belgeleri toplamalısınız.

Bu belgeler;

  • Pasaport
  • Türkiye’deki herhangi bir bankadan alacağınız hesap cüzdanı ve hesap ekstresi. (İngilizce olması önemli.)
  • Irs’in sitesinden indireceğiniz w-8ben formu
  • İmzalı TD Ameritrade başvuru forumu

Dikkat Edilmesi ve Bilinmesi Gereken Detaylar

  • Pasaportunuzun geçerlilik süresi bitmemiş olmalı
  • Bankadan alacağınız hesap cüzdanında muhakkak adınız ve TD Ameritrade sitesine üye olurken verdiğiniz adresle uyumlu açık adresiniz yazmalı.
  • Irs formunda “foreign tax id number”bölümünü doldurmanız zorunlu.Bu kısma TC kimlik numaranızı girebilirsiniz.

Belgeleri tamamladığınızda TD Ameritrade sitesindeki yeni hesap açılış formunu dolduruyoruz ve formu dijital ortamda doldurduktan sonra çıktısını alıp imzalamanız ve faks için taramanız gerekecektir. Bir alternatif ise imzanızı tarayıp evrakların üzerinde dijital ortamda eklemeniz. Tercih sizin 🙂

Hazırlamış olduğunuz belgeleri faks ile iletmek için ücretsiz üye olabileceğiniz faks hizmetleri üzerinden gönderebilirsiniz. Fax.plus sitesi ilk 10 sayfayı ücretsiz göndermekte ve sorunsuz çalışmaktadır.

Hesap açılış süreci eksik bir evrağınız bulunmadığı sürece 1 hafta içerisin de açılır ve sizlere eposta gönderilir. Eğer eksik evrağınız bulunuyorsa detaylı bir açıklama maili paylaşılır. Hesap açılış sonrası şifre belirleme süreci için pin belirlemek amaçlı sitenin altında bulunan uluslararası destek iletişim numarası üzerinden aramanız gerekmektedir. Skype hesabınız varsa Amerika içerisindeki sabit hatları aramak ücretsiz, bu konuda da bir masrafınız bulunmayacaktır.

Hesabınız açıldı ve artık hesabınıza Swift üzerinden para göndermeniz gerekmektedir. Transferwise gibi bir yöntemle henüz göndermeyi beceremedim ancak ülke sınırları içerisinde sanırım en hesaplı gönderim yöntemi Kuveyt Türk bankası üzerinden swift ile tüm masrafları TL karşılığı göndermek gibi duruyor. Tahmini olarak 5.000USD 24USD gibi bir masrafla gönderilebiliyor.

Tabi hangi banka üzerinde USD mevduatınız bulunuyorsa, bu bankalar üzerinden de gönderim sağlayabilirsiniz. “XXXX Banka Adı Swift gönderim ücretleri” şeklinde yapacağınız bir arama ile kıyaslamaları kolayca yapabilirsiniz.

Mobil uygulaması bulunmakta ve birçok işlem stabil bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak henüz işlemlerimi anlık uygulama bildirimi şeklinde alamıyorum. Eksikleri yok değil.

Komisyon Oranları Nedir?

Bir kıyaslama yapacak olursak Türkiye İş Bankası ile yapacağınız yurtdışı işlemlerinde her hisse senedi işleminde 25USD komisyonu bulunuyor. Örneklersek 1000USD’lik alımda 25USD alış komisyonu ve satarken 25USD satış komisyonu olacaktır.

TD Ameritrade hesabında ise alış ve satış işlemlerinde herhangi bir komisyon bulunmamaktadır. Hatta hazırda tutacağınız paranıza da faiz ödemektedir.

Interactive Brokers

Türkiye’nin gri liste içerisinde olmasına rağmen sorunsuz üye olabilirsiniz. Üyelik sürecinde sizlerden gelir beyanlarınızı ve banka dökümlerinizi de talep edebilmekteler. Çünkü sistem içerisine sokulan paranın kaynağını iyi araştırıp, kara para vb. sermayenin girişini engellemek için oldukça hassas bir yaklaşım içerisindeler.

Çeşitli üyelik tipleri bulunmakta ve tipler aracılığıyla isterseniz sadece borsa üzerinde hisse senedi işlemleri yapabilirken, diğer yandan Londra Metal Borsa’sında da işlemler de yapabilmektesiniz. Hiç önermemekle birlikte kaldıraçlı işlemler de söz konusu.

https://www.interactivebrokers.com

Komisyon Oranları Nedir?

Borsa işlemlerinde alış ve satış için girişi yapılan ve gerçekleşen her emir için 1 USD hizmet bedeli ödenmektedir.

Midas: Amerikan Borsaları & BIST Hisse Alım Satım Uygulaması

Amerikan borsalarında işlem yapabilmenin yanında Borsa İstanbul (BIST) özelinde de işlemler yapabilmektesiniz. Ücretsiz olarak gecikmesiz borsa canlı verilerine ulaşabilmektesiniz.

Türkiye’de ilk defa parça hisse kavramını getiren platform.

Midas’ta hesap açabilmek için App Store’da veya Google Play’de yer alan Midas mobil uygulamasını indirmen gerekir. Mobil uygulamamızı indirdiğinde hesap açılışı için 5 dakikanı ayırman yeterli! Hesap açılış sürecini tamamladığında bize ileteceğin bir adrese kurye ile Hesap Açılış Sözleşmeni ileteceğiz.

Bu yazıdan sonra bir değişiklik yapılmadıysa eğer ilk 5 işleminizde herhangi bir komisyon ücreti bulunmamaktadır.

https://www.getmidas.com/

Parça hisse nedir?

Amerikan borsalarında işlem gören birçok şirkete ait bir hisseyi, parçalara bölüp bütçene uygun miktarda almanı sağlayan “Parça Hisse” özelliği Türkiye’de ilk defa Midas’ta.

Komisyon Oranları Nedir?

Borsa İstanbul (BIST) yatırımlarında yıl sonuna kadar tüm işlemlerin komisyonsuz! Amerikan borsalarında ise tüm işlemlerini sadece 1.5 dolar karşılığında gerçekleştirebilirsin.

Yorum yapın