Airpods Orjinallik Sorgulama

Tüm Yöntemler

iPhone kullanıcıları arasında yaygın olarak tercih edilen kablosuz kulaklıklardan biri Apple AirPods’tur. Peki, Apple AirPods orjinallik sorgulama ve seri numarasını nasıl sorgulayabilirsiniz? İşte size AirPods’un orjinalliğini kontrol etme ve seri numarasını sorgulama yöntemlerini anlattık.

AirPods veya AirPods Pro’nuzun sahte olup olmadığını nasıl anlayacağınıza dair nihai kılavuz.

Apple, sahte AirPods’lar nedeniyle yılda 3,2 milyar dolar kaybetmektedir ve sahte AirPods’ların patlama riski gibi kullanıcı güvenliğini tehdit eden raporlar da bulunmaktadır.

Ne yazık ki AirPods’un kimliğini doğrulamak oldukça zor. Sahte AirPods’lar her geçen yıl daha iyi hale geliyor, hatta bazıları seri numarası kontrolünü geçiyor ve AirPods’lara özel özelliklere sahip oluyor.

Ancak, özellikle Apple’ın yeni özelliklerine ve dikkatli bir gözlem yeteneğine sahipseniz, sahte AirPods’ları orijinallerinden ayırmak mümkündür. Bu nedenle, sahte AirPods’ları tespit etmek için tüm olası yöntemleri listeledik. AirPods’unuzun gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamanın en iyi altı yolunu keşfetmek için okumaya devam edin.

iOS Cihazları Kullanarak Sahte AirPods’ları Belirleme

iOS 16’nın kullanıma sunulmasıyla birlikte, iOS cihazlarınızda AirPods’unuzun orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz. AirPods’unuzun yasallığını doğrulamak için uzun uğraşlar vermenize de gerek yok!

Bu güncellemeyle artık eşleştirdiğiniz AirPods orijinal olmadığında iOS aygıtınızda bir uyarı mesajı gösteriyor.

Sahte AirPods için bağlantı istemi.
Sahte AirPods için bağlantı istemi

Bu uyarıyı test etmek için AirPods’unuzun kapağını açıp iOS cihazınızın yakınına (Bluetooth açıkken) yerleştirerek bağlamanız yeterli.

Ancak bu yeni özellik, sahte bir AirPods çiftini iOS aygıtlarınızla eşleştirmenizi engellemez. Sadece kullanıcıları AirPods’larının gerçekliği konusunda bilgilendirir ve sahte AirPods çiftinin gerçek bir çift kadar iyi çalışmayabileceğini vurgular.

Sahte AirPods’larda Bulamayacağınız Ayrıcalıklı Özellikleri Deneyin

AirPods, yalnızca Apple’ın yazılımının yapabileceği, oyunun kurallarını değiştiren özelliklerle doludur. Apple’a özel bu özellikler, AirPods’unuzun sahte olup olmadığını anlamak için harika bir yol olabilir.

AirPods'u bir Android cihazla eşleştirebilseniz ancak aşağıdaki özellikler yalnızca bir iOS cihazında test edilebilir.

AirPods’unuzun orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu yazılım aracılığıyla nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

‘Bul’ uygulamasında bulup bulamayacağınıza bakın.

Orijinal AirPods için Find My uygulamasının özellikleri
Orijinal AirPods için Find My uygulamasının özellikleri

Find My, Apple tarafından oluşturulan ve kullanıcıların kayıp veya yanlış yerleştirilmiş cihazlarının konumunu takip etmelerini sağlayan bir platformdur. Bu platforma mobil uygulama veya iCloud web sitesi üzerinden erişilebilir.

Orijinal olsun ya da olmasın bir çift AirPods’u kaybettiğinizde kendinizi kötü hissetmeniz kaçınılmazdır. Aradaki fark, orijinal AirPods’unuzu Find My uygulamasını kullanarak tekrar bulabilirken, sahte AirPods’unuzun muhtemelen sonsuza kadar kaybolacak olmasıdır.

Orijinal AirPods’ları bir iOS aygıtıyla eşleştirdiğiniz anda otomatik olarak Bul hesabınıza eklenecektir. Orijinal AirPods ayrıca Ses Çal ve Yol Tarifi de dahil olmak üzere Bul platformunun tüm işlevlerini kullanabilir.

Bunu kontrol etmek için Bul uygulamasına gidin ve AirPods’unuzun Cihazlar sekmesindeki listede görünüp görünmediğine bakın.

Uygulama Cihazlarımı Bul Sekmesinde AirPods Pro
Uygulama Cihazlarımı Bul Sekmesinde AirPods Pro
'i' simgesindeki ayrıntıları kontrol edin.

Aygıtlarınızın yanındaki Daha Fazla Bilgi veya ‘i’ düğmesi, bunların yasal Apple ürünleri mi yoksa üçüncü taraf Bluetooth aygıtları mı olduğunu size söyleyebilir.

iOS aygıtınızda Daha Fazla Bilgi ekranına erişmek için:

  1. Ayarlar’a gidin.
  2. Bluetooth öğesine dokunun.
  3. AirPods veya AirPods Pro’nuzun yanındaki içinde ‘i’ harfi bulunan mavi daireye dokunun.
Daha fazla bilgi ekranına erişmek için
Daha fazla bilgi ekranına erişmek için

Gerçek AirPods’un Daha Fazla Bilgi düğmesinin ekranında model numarası, seri numarası, aygıt yazılımı sürümü ve ‘Daha Fazla’ görüntülenecektir.

Ancak, sahte AirPods’un Daha Fazla Bilgi ekranı diğer Bluetooth ürünleri gibi görünecektir: adı, sınırlı cihaz bilgilerini ve ‘Bu Cihazı Unut’ seçeneğini görüntüler.

Orijinal ve sahte AirPods'ların karşılaştırması - Daha fazla bilgi ekranı
Orijinal ve sahte AirPods’ların karşılaştırması – Daha fazla bilgi ekranı
Model numarası, Apple'ın her AirPods varyantı için atadığı tanımlayıcıdır. Dolayısıyla bu, hangi AirPods sürümüne sahip olduğunuzu belirlemenize yardımcı olur. Aygıt yazılımı sürümü ise Apple'ın düzenli aygıt yazılımı güncellemeleri yayınlamasıyla zaman içinde değişir.

AirPods’un orijinalliğinden emin olmak için model numarasını ve ürün yazılımı sürümünü iki kez kontrol etmek de iyi bir fikirdir. İşte hızlı bir referans:

ModelEn son ürün yazılımı sürümüModel Numarası
AirPods Pro (2nd generation)5A377A2931, A2699, A2698
AirPods Pro (1st generation)4E71A2084 (Right AirPod), A2083
AirPods (3rd generation)4E71A2565 (Right AirPod), A2564
AirPods (2nd generation)4E71A2032 (Right AirPod), A2031
AirPods (1st generation)6.8.8A1523 (Right AirPod), A1722
AirPods Max4E71A2096

Güncel olmayan aygıt yazılımınız varsa endişelenmeyin. Örneğin, bir çift AirPods Pro (1. nesil) kullanıyorsanız ve aygıt yazılımı sürümünüzün 3A283 olduğunu görüyorsanız, bunları güncellemeniz yeterlidir.

AirPods’un aygıt yazılımı güncellemeleri otomatik olarak gönderilir, bu nedenle AirPods’unuzu manuel olarak güncellemenize gerek yoktur.

AirPods’un Sahte Olup Olmadığını Seri Numarasından Anlayın

Apple dışında bir satıcıdan satın alıyorsanız ve AirPods’un orijinalliğini bir yazılım kontrolü ile doğrulayacak vaktiniz yoksa, yapabileceğiniz birkaç kontrol vardır. Bunlardan biri AirPods’un seri numarasıdır.

Seri numarası bir ürünün parmak izidir. Yalnızca üretilen belirli bir birime atanan sayı ve harflerin bir kombinasyonudur.

Bu, Apple’ın envanter sırasında belirli birimleri izlemesini sağlar.

Bunun yanı sıra, Apple seri numaralarını arızalı partileri tanımlamak için de kullanır. Kullanıcılar için seri numarası, ürünün başka bir üreticiden değil, gerçekten Apple’dan geldiğinin kanıtıdır.

Seri numarasını çalınan veya kaybolan AirPods’ları tanımlamak için de kullanabilirsiniz. Her AirPods çiftinin türünün tek örneği bir seri numarası vardır, böylece bir birimin size ait olup olmadığını doğrulayabilirsiniz. Örneğin, kayıp AirPods’unuzu başka bir kişinin kullandığından şüpheleniyorsanız seri numarasını kontrol edebilirsiniz.

AirPods’un seri numarası nerede?

AirPods’unuzun seri numarasını burada bulabilirsiniz:

Bluetooth Ayarları: iOS veya iPadOS kullanıyorsanız AirPods’unuzun Daha Fazla Bilgi düğmesine dokunabilir ve seri numarasını bulabilirsiniz.

Orijinal AirPods Pro'nun model numarası, seri numarası ve sürümü 'i' simgesine tıkladıktan sonra görüldüğü gibi
Orijinal AirPods Pro’nun model numarası, seri numarası ve sürümü ‘i’ simgesine tıkladıktan sonra görüldüğü gibi

AirPods Kılıfı: AirPods veya AirPods Pro sahibiyseniz ve orijinal kılıfı kullanıyorsanız, AirPods’unuzla aynı seri numarasına sahip olacaktır. Bu numarayı açılır kapanır kapağın alt tarafında bulabilirsiniz.

Şarj kutusunun içindeki AirPods Pro seri numarası.
Şarj kutusunun içindeki AirPods Pro seri numarası.

AirPods Max Kulak Yastığı: AirPods Max için sol kulak yastığını çıkarın. Altında, hoparlör deliklerinin yanındaki Apple logosunun yanında seri numarasını bulacaksınız.

Hoparlör deliklerinin yanında bulunan AirPods Max seri numarası.
Hoparlör deliklerinin yanında bulunan AirPods Max seri numarası.

Kutu: AirPods’unuz için orijinal kutuya sahipseniz, seri numarası arkadaki barkodda yer alacaktır. Bunun, şarj kutusunun kapağının iç kısmındaki seri numarasıyla eşleştiğinden emin olun.

AirPods Pro Seri numarasının kendi kutusu üzerindeki konumu.
AirPods Pro Seri numarasının kendi kutusu üzerindeki konumu.
AirPods (2. ve 3. nesil) ve AirPods Pro (1 ve 2), bazen hoparlörün başlığının altında basılı olan her kulaklıkta farklı seri numaralarına sahiptir. Daha doğru bir kontrol için bunun yerine kılıfınızdaki seri numarasına veya Bluetooth Ayarlarına bakın.

AirPods’un seri numarasının gerçekliği nasıl kontrol edilir?

AirPods’unuzun veya AirPods Pro’nuzun seri numarasını aldıktan sonra, Aygıt Kapsamını Kontrol Etme sayfasına giderek gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu kontrol edin. AirPods’unuz orijinalse şunu göreceksiniz:

Orjinal AirPods'un servis kapsamı
Orjinal AirPods’un servis kapsamı
Sahte ürünleri tespit etmek için seri numaralarını kontrol etmek eskiden kusursuz bir yöntemdi. Ne yazık ki günümüzde durum böyle değil. Bazı sahte AirPods üreticileri, sahte ürün partilerinde kullanmak üzere gerçek AirPods'ların seri numaralarını alıyor.

Sahte AirPods’ları Ambalajından Tespit Edin

Teknoloji markaları hakkında bir iki şey bilen herkes, Apple’ın ambalaj söz konusu olduğunda bile ayrıntılara ne kadar önem verdiğini bilir. Bu nedenle, sahte üreticiler yüksek kaliteli ambalaj üretmekte kulaklıkların kendisinden daha çok zorlanıyor gibi görünüyor.

Ambalaj yoluyla sahte AirPods ve AirPods Pro’yu nasıl tespit edebileceğiniz yollar:

Farklı sahte AirPods'lar farklı üreticilerden geliyor. Bu da bazı üreticilerin ambalajın bazı kısımlarını doğru kullanıp diğer üreticilerin kullanmadığı anlamına geliyor.

Yazım hatalarını ve yanlış bilgileri kontrol edin

Apple gibi bir şirketin kutusunun üzerinde ya da kullanım kılavuzlarında bile yazım hataları olmaz. Bu materyaller basılmadan önce birçok kez redaksiyondan ve metin yazarlarından geçer.

AirPods’unuzun ambalajında herhangi bir hata görürseniz, muhtemelen elinizde sahte bir ürün vardır.

Sahte ve orijinal AirPods'ların ambalaj etiketleri arasındaki fark
Sahte ve orijinal AirPods’ların ambalaj etiketleri arasındaki fark
Ayrıca orijinal kutuların etiketlerinin ayrı olduğunu, sahte kutularda ise sadece bir şerit kağıt bulunduğunu fark edeceksiniz.

Kutu içeriğini ve logosunu kontrol edin

Ayrıca, kutunun içinde ne olduğunu kontrol ederek sahte AirPods ve AirPods Pro’yu nasıl tespit edeceğinizi de bilmelisiniz. Çoğu zaman, sahte AirPods’ların içinde yalnızca kullanım kılavuzu bulunur. Ancak orijinal AirPods’larda kılavuzun yanı sıra güvenlik sayfası ve garanti kartı olmak üzere iki belge daha bulunur.

Orijinal AirPods sahte AirPods'tan daha fazla belge içeriyor
Orijinal AirPods sahte AirPods’tan daha fazla belge içeriyor

Bunun dışında, logo da AirPods’un kutusunda insanların ilk baktığı şeylerden biri. Orijinal olanın ısırma alanı boyunca daha keskin ve daha belirgin bir kenarı vardır. Sahte olanın ise kenarları yuvarlatılmış olabilir.

Orijinal ve Sahte Apple logosu karşılaştırmasıOrijinal ve Sahte Apple logosu karşılaştırmasıOrijinal ve Sahte Apple logosu karşılaştırması
Orijinal ve Sahte Apple logosu karşılaştırması
Logo kontrolü, ayakkabıların orijinalliğini doğrulamak için kullanılan ünlü bir tekniktir. Uzmanlar sadece Nike veya Jordan logosunun açısını kontrol ederek bir çift ayakkabının orijinal olup olmadığını anlayabilir.

Yazı tipi ve renk tutarlılığını kontrol edin

Yazı tipi farklılıklarını fark etmek zor olabilir, özellikle de referans olarak gerçek bir yazı tipine sahip değilseniz.

Apple şu anda San Francisco adlı bir yazı tipi kullanıyor. Karşılaştırmak için başka bir AirPods çiftiniz yoksa, bunu çevrimiçi olarak indirmeyi ve tutarlılığı kontrol etmek için bununla bazı metinleri yazdırmayı deneyebilirsiniz.

Deneyimlerimize göre, yaygın olarak kullanılan sahte AirPods’lar daha ince ve uzun bir yazı tipine sahiptir ve harfler arasında daha az boşluk bulunur.

Sahte ve orijinal AirPods'un yazı tipi ve renk farkı
Sahte ve orijinal AirPods’un yazı tipi ve renk farkı

Orijinalliği belirlemek için metnin renklerini de kullanabilirsiniz. Belli belirsiz de olsa, sahte olanların metinler için daha koyu bir gri tonu kullandığını fark edebilirsiniz.

Tam oturup oturmadığını test edin

Bir Apple ürününün kutusunu açarken hissettiğiniz emiş gücünün bile kasıtlı olarak oraya konulduğunu kim bilebilirdi?

Apple kutuları iki parçadan oluşur: içindekileri barındıran bir iç kutu ve ürünün resmini içeren bir dış kutu. Kutuyu açmak için dış kutuyu kaldırmanız ve iç ambalajın doğal olarak kendini bırakmasını beklemeniz gerekir. Bu, çoğu sahte ürünün yapamayacağı bir şeydir.

Bunu kontrol etmek için kendinize orijinal bir Apple ürününden başka bir kutu alın. Bu kutunun sürükleme ve emme hissine kendinizi alıştırın ve AirPods’unuzun kutusuyla karşılaştırın. Eğer his aynı değilse, muhtemelen sahte AirPods’unuz var demektir.

Adam Lashinsky'nin Inside Apple adlı kitabına göre, Apple'ın ekibindeki bir ambalaj tasarımcısının tek görevi kutuların nasıl açılacağını tasarlamaktı. Bu özenli çabaların sonucu, paketi açarken yaşadığınız yavaş ve dramatik deneyimdir.

Gerçek ve Sahte AirPods’u Belirlemeye Yardımcı Olacak Fiziksel Kontroller

AirPods basitçe klasik EarPods’un kablosuz versiyonu gibi görünebilir, ancak bundan çok daha fazlasıdır. Apple, AirPods ile gerçekten de detaylara önem veren bir şirket olduğunu gösterdi, bu nedenle çoğu sahte üretici küçük şeyleri gözden kaçırmaya meyilli.

Ancak ambalajın aksine, gerçek ve sahte AirPods arasındaki fiziksel farklar çok daha inceliklidir. Eğitimsiz bir göz için, yüksek kaliteli taklitler kolayca orijinal olarak geçebilir. Bu nedenle, aşağıda kimliklerini doğrulamak için kullanabileceğiniz temel alanlar yer almaktadır.

Farklı üreticiler farklı şekillerde sahte AirPods üretmektedir. Bazı üreticiler AirPods’un bazı bölgelerini doğru yapabiliyor, bu nedenle kulaklıklarınızı tüm açılardan kontrol etmeniz ve aksaklıkları tespit etmeniz çok önemlidir.

Difüzörü kontrol edin

Ses difüzörü, AirPods’unuzda dairesel IR sensörünün yanında gördüğünüz uzun yuvarlak çizgidir. Ses difüzörü, yanındaki siyah daire ile aynı hizada olmalıdır.

Sahte AirPods’larda ızgaralar muhtemelen bu kadar parlak değildir ve genellikle ızgaralarla karışık rastgele düz yüzeylere sahiptir.

Sahte AirPods'un ses difüzörü, Otantik çiftin tam ızgaralarına kıyasla biraz düz bir yüzeye sahiptir
Sahte AirPods’un ses difüzörü, Otantik çiftin tam ızgaralarına kıyasla biraz düz bir yüzeye sahiptir

AirPods’un altını kontrol edin

AirPods’un alt kısmı şarj kontaklarının olduğu yerdir. AirPods’un bu kısmı manyetik olarak şarj kutusuna bağlanır.

Gerçek AirPods’larda bu kısım, tüm alanın yaklaşık yarısını kaplayan oval bir şekle sahip olacaktır. Sahte AirPods’lar daha büyük ve daha dairesel ovallere sahip olabilir. Ayrıca, sahte AirPods’lardaki ızgaralar orijinal olanlar kadar zarif olmayabilir.

Sahte AirPods'un alt kısmı Otantik AirPods'a göre biraz daha daireseldir.
Sahte AirPods’un alt kısmı Otantik AirPods’a göre biraz daha daireseldir.

Hoparlör ızgaralarını ve IR sensörlerini kontrol edin

Hoparlör ızgaralarının şeffaflığı da orijinal ve sahte AirPods arasındaki kritik bir farktır. Orijinal olanlarda iki dairesel hoparlörün siluetini göreceksiniz, sahte olanlarda ise bu görünmeyebilir.

İki dairesel hoparlör, sahte AirPods'un hoparlör ızgaralarında görünmüyor.
İki dairesel hoparlör, sahte AirPods’un hoparlör ızgaralarında görünmüyor.
Kızılötesi kameranız varsa, IR sensörlerinin yasal olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. AirPod Pro IR sensörlerinin kızılötesi kamera altında nasıl göründüğünü görmek için Reddit kullanıcısı volcom440'ın gönderisine göz atın.

Şarj kutusunu kontrol edin

Son olarak, şarj kutusu AirPods’un orijinal olup olmadığını belirleyebileceğiniz bazı önemli alanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bunun için temel olarak Apple’ın muhtemelen taahhüt etmeyeceği herhangi bir yapı kusuruna bakmanız gerekir.

Bu kilit alanlar arasında çok işlevli düğme, şarj bağlantı noktası ve menteşenin altındaki metin yer alıyor.

Sahte AirPods'un diğer belirgin işaretleri: şarj kutusunda mavi ışık veya kulaklıklarda herhangi bir ışık. AirPods durum ışığı mavi ışık üretemez ve kulaklıkların içinde LED bulunmaz.

Çok işlevli düğme ve metin

Düğmenin sabitlenip sabitlenmediğini ve kasayla aynı seviyede olup olmadığını kontrol edin. Sahte AirPods’larda genellikle düğmeler gevşek ya da kalkık olur.

Düğmenin üzerindeki metinde “Designed by Apple in California” ve “Çin’de monte edilmiştir” yazmalıdır.

Bunun için boşluk hatalarına, yanlış yazı tipi kullanımına ve metin için daha koyu bir renk tonunun kullanılmasına dikkat edin.

Sahte ve orijinal AirPods arasındaki düğme ve metin farkları
Sahte ve orijinal AirPods arasındaki düğme ve metin farkları

Şarj bağlantı noktası

Şarj portu metal ile kaplanmıştır. Orijinal AirPods’lar ince bir şekilde astarlanırken, sahtelerinde biraz daha kalın astarlar bulunur.

Lightning bağlantı noktası olmayan veya Apple onaylı kablosuz şarj cihazlarıyla çalışmayan AirPods Pro kılıfları, sahte olduğu açık olan diğer örneklerdir.

Sahte ve gerçek AirPods'un Lightning bağlantı noktası
Sahte ve gerçek AirPods’un Lightning bağlantı noktası
Apple evrenine yeni katıldınız ve hala AirPods'u nasıl daha iyi kullanacağınızı anlamaya mı çalışıyorsunuz? İşte AirPods'unuzun turuncu renkte yanıp sönmesinin ne anlama geldiği ve AirPods'unuzu düzgün bir şekilde sıfırlamak için neler yapabileceğinizle ilgili iki faydalı kılavuz.

AirPods Pro için Benzersiz Orijinallik Kontrolleri

Şimdiye kadar bahsettiğimiz birçok faktör hem standart AirPods hem de AirPods Pro’da işe yarasa da, AirPods Pro’nuzun sahte olup olmadığını gösteren bazı ayırt edici işaretler vardır.

Bunun nedeni AirPods Pro’nun benzersiz bir teknolojiye ve standart AirPods’tan farklı bir tasarıma sahip olmasıdır. Örneğin, AirPods 1, 2 ve 3 kulaklık iken AirPods Pro (1 ve 2) kulak içi monitördür.

Kulakiçi kulaklıklar ve IEM'ler arasındaki farkları, farklı kulaklık türleri hakkındaki kapsamlı kılavuzumuzda ele alıyoruz.

Kuvvet sensörünü ve şeklini kontrol ederek sahte AirPods Pro’yu nasıl tespit edeceğinizi öğrenebilirsiniz:

AirPods Pro güç sensörünü kontrol edin

AirPods Pro kuvvet sensörü.
AirPods Pro kuvvet sensörü.

Güç sensörü, AirPods Pro kontrollerinin en önemli özelliklerinden biridir ve her bir AirPods Pro kulaklığın gövdesinin düz kısmı boyunca bulunabilir. Kuvvet sensörü gerçek bir düğme olmak yerine, kullanıcıların AirPods’larının gövdesini sıkmalarından kaynaklanan basıncı algılar.

Öte yandan, sahte AirPods Pro’larda muhtemelen standart bir düğme veya varsa yan tarafta dokunma kontrolleri olacaktır.

AirPods Gen 3 de kuvvet sensörlerine sahiptir.

Sahte ve orijinal AirPods Pro arasındaki tasarım farklarını belirleyin

Apple, AirPods ve AirPods Pro ürünlerinin tasarımını ve şeklini büyük ölçüde korumakta ve benzer şekle sahip ürünlerin ticari marka ihlali olduğunu etkin bir şekilde iddia etmektedir. Bu koruyucu tutum o kadar güçlü ki, benzer görünümlü kulaklıklara ABD Gümrüğü tarafından el bile konuldu.

Sonuç olarak, sahip olduğunuz AirPods’un gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamak için onlara bakmak harika bir yoldur.

Sahte AirPods'ların kulak parçaları (kulağınıza giren kısım) genellikle farklıdır.

Gerçek AirPods Pro oval şekilli kulaklıklara sahiptir. Buna karşılık, dairesel kulaklığa sahip sahte ürünler görmek yaygındır.

AirPods Pro kulaklığın oval şeklini vurguluyor.
AirPods Pro kulaklığın oval şeklini vurguluyor.

Özetle

Bir çift AirPods’un kimliğini doğrulamak her zaman zor. En sıkı kontroller yapılsa bile, kendinizi sahte bir çift AirPods ile karşı karşıya bulabilirsiniz. Yine de yukarıda bahsettiklerimiz sayesinde, bu zorluğun üstesinden gelmek için uygun şekilde bilgilenmiş olmalısınız.

Umarız artık bu üst düzey ürünlere kıskanılacak derecede “indirimli fiyatlarla” sahip olma arzunuzdan yararlanmak isteyenler tarafından kolayca kandırılmazsınız. Örneğin, AirPods Pro (2. nesil) bugünlerde 6.000 TL ücretle satılıyor, bu fiyat yerine 500- 1.000 TL gibi bir ücretle bu ürünü almayı planlıyorsanız eğer ürün orjinal değildir.

Sizin için hangi kontroller işe yaradı? Yazımıza eklememiz önereceğiniz başka kontrolleriniz var mı? Yorumlardan bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın