Akaryakıt İstasyonlarında Neden Kredi Kartıyla Ödemeler Market İçinde Yapılıyor?

Akaryakıt istasyonlarında, müşteriler genellikle nakit ödemeleri pompacıya doğrudan verebiliyorlar. Ancak, kredi kartı ile yapılan ödemeler genellikle istasyonlardaki market içinde yapılıyor. Peki, bu neden böyle?

Ülkemizdeki benzinliklerin iş akışı, müşterileri markete çekmek üzerine kurgulanmıştır çünkü market işletmelerinin kâr oranları oldukça yüksektir. Akaryakıtı depolama, nakliye ve güvenlik önlemleri de oldukça pahalıdır.

Birçok ülkede olduğu gibi Amerika’da da insanlar self-servis benzinliklerde kendi ödeme işlemlerini pompa cihazı üzerinde yapar ve yoluna devam ederler. Nakit ödemek isteyenler için market kısmında bir çalışan bulunur. Bazı insanlar arabalarında beklemek yerine full-servis istasyonları tercih eder ve genellikle çalışana bahşiş verirler.

Nakit ödeme, galon başına 7-10 kuruş daha ucuzdur çünkü fiş sadece isteyene verilir.

Self-servis sistemi Türkiye’de de uygulanabilir, ancak bu durumda servis süreleri uzayabilir. Müşteriler sistemi hızlı kullanamaz ve hata yapabilirler. Bunun yanı sıra, müşteriler mağazaya daha az girecektir. Tabii ki, personel çalıştırmak ve onlara maaş vermek gerekir, ancak işgücü ucuz olduğu için bu genellikle dikkate alınmaz.

Güncel akaryakıt fiyatları için tıklayınız.

Yorum yapın