Ankara Anlaşması ile Hollanda – Başvuru Süreci

Bir önceki makalemde Ankara Anlaşması ile Hollanda – Başvuru Öncesi sürecine değinmiştim. Şayet bu yazımı henüz okumadıysanız, başvuru süreci aşamasına geçmeden göz atmanızda fayda var çünkü Ankara Anlaşması başvurusu için hazırlık sürecinde gözden kaçan ufak bir detay bile süreci etkileyebiliyor. Bu sebeple tüm detaylar hakkında eksiksiz bilgiye sahip olmak ve herhangi bir detayı atlamadan başvuru öncesi süreci tamamlamak önemli.

Ankara Anlaşması ile Hollanda Konsolosluğu’unda Randevu Almak

Tüm hazırlığınızı tamamladığınıza göre artık başvuru sürecine geçebiliriz. Turistik vize başvurusu yapmayacağımız için randevu başvurusunu herhangi bir aracı kuruma değil, direkt Hollanda Konsolosluğu’na yapmanız gerekiyor. Birçok ülkenin aksine, Hollanda Konsolosluğu’nun randevu alabileceğiniz bir online sistemi yok. Bu sebeple mail atıp randevu talebinde bulunmalısınız. Başvuru yapacağınız şehire göre mail atmanız gereken e-posta adresine ulaşabileceğiniz sayfayı aşağıda paylaşıyorum.

https://www.netherlandsworldwide.nl/making-appointment/turkiye

Bu sayfadan Long-stay visa (MVV) seçeneğine tıklayarak e-posta adreslerini görebilirsiniz. Başvurmak istediğiniz konsolosluğa ait e-posta adresine, başvuru sebebinizi çok uzatmadan açıkladığınız bir randevu talep e-postası göndermeniz gerekiyor.

Randevu Sonrası

Belirlenen tarihte ve saatte randevunuz için başvuru yaptığınız Hollanda Konsolosluğu’na gitmelisiniz. Tavsiyem yarım saat kadar erken gitmeniz yönünde olur. Çünkü kapıdaki görevliler bir eksiğiniz olup olmadığını kontrol ediyor. Şayet bir eksiğiniz varsa (örneğin fotoğrafınız doğru formatta değilse) randevu saatinize kadar 1-2 eksiğinizi giderebileceğiniz kadar vakit kazanmış olursunuz ve randevunuz yanmaz.

Hollanda Konsolosluğu’na giriş yaptıktan sonra görevliler sizi yönlendirecektir ancak bu aşamada sizden aşağıdaki veriler alınacak;

  • Parmak İzi
  • Biometrik Fotoğraf

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay, hazırlık sürecinde topladığınız dokümanların tamamını bu randevuya götürmenize gerek olmamasıdır. Çünkü bu dokümanları konsolosluktaki başvurunuzdan sonra Hollanda’ya postalayacaksınız. Yazımın başında da belirttiğim gibi, İngiltere’nin aksine Hollanda’da işler el yordamıyla yürüyor. Hollanda Konsolosluğu’ndaki başvurunuza götürmeniz gereken evrak bilgisi, benim yaptığım araştırmalar sonrasında edindiğim bilgilere göre şu şekilde;

Başvuru aşamasından sonra başvuru formunuz size geri teslim edilecek. Başvuru formunuzu sakın kaybetmeyin çünkü teslim aldığınız başvuru formunuzu da postayla Hollanda’ya postalamanız gerekecek.

Evrakları Göndermek ve Ödemeyi Yapmak

Konsolosluktaki işlemlerinizi tamamladığınıza göre artık başvurunuzun ilk adımını tamamladınız diyebiliriz. Başvuru formunuzu da teslim alıp topladığınız tüm dokümanları posta için hazır hale getirebilirsiniz. Düzenli şekilde dokümanlarınızı dosyalayıp başvuru formunda yazan adrese postalamanız gerekiyor. Dokümanlarınızı hiyerarşik bir şekilde sıralamanız ve ilişkili dokümanları peşpeşe eklemeniz, dokümanlarınızı inceleyecek kişi için kolaylık sağlayacaktır ve olumlu bir intiba oluşturacaktır. Bu detaya dikkat ederek dosyalamanızı yapmanız faydalı olur.

Dokümanlarınızı postaladıktan sonra Ankara Anlaşması ile Hollanda başvuru ücretini ödemeniz gerekiyor. Burada da işler manuel ilerliyor ve parayı başvuru dokümanında belirtilen posta hesabına, yine başvuru dokümanında belirtilen detaylara dikkat ederek göndermeniz gerekiyor. Normal şartlarda başvuru ücreti, başvuru yapılan her kişi için €1446 ancak Ankara Anlaşması sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ankara Anlaşması için ödemesi gereken kişi başı ücret 2022 yılı itibariyle €70.

Standart bankalarla yurt dışına para göndermek çok masraflı. Bu noktada daha düşük maliyetli bir alternatif olan Wise hizmetini kullanabilirsiniz. Wise ile dilediğiniz ülkeye çok daha düşük komisyonlarla ve güncel kur oranlarıyla para gönderebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantı üzerinden üye olursanız 4250 TL tutarına kadar yapacağınız ilk transferde, transfer ücreti ödemesiniz.

Wise hizmetine hemen üye olmak için tıklayın.

Başvuru ücretinizi, başvuru dokümanınızda yazan tarihi takiben en geç 3 hafta içerisinde göndermeniz gerekiyor. Ödemenizi geciktirmeniz halinde başvurunuz iptal olacağı için bu konuda olabildiğince vakitli hareket etmek faydalı olur.

Bildiğim kadarıyla posta yoluyla gönderdiğiniz evrakların ve yaptığınız ödemenin ulaşıp ulaşmadığını teyit etmenin bir yolu yok. Ancak süreç dahilinde her ikisinin de ulaşmaması halinde hatırlatma maili atılıyor. Dolayısıyla mailinizi aralıklarla kontrol etmeniz faydalı olur.

Yazı serimizin üçüncü kısmında Ankara Anlaşması ile Hollanda – Başvuru Sonrası hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Siz de süreç hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız takipte kalın.

Yorum yapın