Grip Aşısı Nedir? Grip Aşıları Ne Zaman Yapılır?

Grip aşısı, grip virüsüne karşı koruma sağlayan bir aşıdır. Genellikle yüksek risk altındaki kişilere ve virüsü taşıyan biriyle temas etme olasılığı yüksek olan kişilere verilir.

İnsanlara her yıl grip aşısı yaptırmaları önerilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 6 aylıktan büyük herkesin, nadir istisnalar dışında, yılda bir kez aşılanmasını önermektedir.

Grip aşısının faydaları nelerdir?

Grip, grip virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Her yıl milyonlarca insan grip olur, yüz binlerce insan grip nedeniyle hastaneye kaldırılır ve binlerce kişi gribe bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybeder. 

Grip; hastaneye yatışa ve hatta ölüme yol açabilir. Kendinizi veya başkalarını daha ciddi komplikasyonlar için riske atmamak için gribi ciddiye almak önemlidir.

Grip virüsleri, grip olan bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda burun ve ağızdan çıkan damlacıklar yoluyla yayılır. Grip mikropları bir kişiden diğerine esas olarak grip olan kişiler konuşurken, öksürürken veya hapşırırken oluşan damlacıklar yoluyla bulaşır.

Grip aşısının faydaları özetle;

 • Grip aşısı, gribe yakalanmanızı zorlaştırır veya tamamen engel olur.
 • Grip aşısı, griple ilişkili olarak hastaneye kaldırılma riskini azaltabilir.
 • Grip aşısı, ciddi kronik sağlık problemi olanlar için önemli bir koruyucudur.
 • Grip aşısı, hamilelik anında ve sonrasında kadınların korunmasına yardımcı olur.
 • Grip aşısıyla aşılanan ancak yine de hasta olan kişilerde grip şiddetini azalttığına dair birçok bilimsel araçtırma mevcuttur.

Grip aşıları ne zaman yapılır?

Grip virüsleri halk arasında yayılmadan önce grip aşısı yaptırılması önerilir. Çünkü aşılamadan sonra vücudun antikor geliştirmesi ve gribe karşı korunmaya geçmesi ortalama 2 hafta sürmektedir.

Neden her yıl grip aşısı tekrarlanmalıdır?

Grip aşısının Eylül – Ekim aylarında yapılması ve hastaların aşılanmalarının Aralık ayından önce bitirilmesi en sağlıklı olanıdır. 

Grip aşısının yan etkileri nelerdir?

Grip aşısı sonrası oluşabilecek bazı küçük yan etkiler olabilir. Bu yan etkiler aşıdan hemen sonra başlar ve sıklıkla kısa sürede etkisini yitirir. 

 • Enjeksiyonun yapıldığı yerde ağrı, kızarıklık ve / veya şişme
 • Hafif baş ağrısı
 • Ateş
 • Kas ağrıları
 • Mide bulantısı
 • Yorgunluk

Grip aşısı Covid19’dan korur mu?

Grip aşısı olmak kişiyi COVID-19 dan korumaz. Ancak mevsimsel grip ve COVID-19’un benzer semptomlarla ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Öte yandan griple ile COVİD-19 birlikteliğinin hastalığın gidişatını kötü etkileyeceğine veya ölümcül sonuçlara neden olacağına dair yapılan bilimsel yayınlar mevcuttur.

Referanslar

 1. Hashemi S.A., Safamanesh S., Ghafouri M., Taghavi M.R., Mohajer Zadeh Heydari M.S., Namdar Ahmadabad H. Co-infection with COVID-19 and influenza A virus in two died patients with acute respiratory syndrome, Bojnurd. Iran. J Med Virol. 2020 doi:
 2. Ma S., Lai X., Chen Z., Tu S., Qin K. Clinical characteristics of critically ill patients co-infected with SARS-CoV-2 and the influenza virus in Wuhan. China. Int J Infect Dis. 2020;96:683–687

Yorum yapın