iOS 16 Yeni Özellik – iPhone’da Yinelen Fotoğrafları Nasıl Bulurum?

iOS 16 yeni işletim sistemiyle birlikte Apple severlerin oldukça beğeneceği yeni bir özellik geldi. iOS Fotoğraflar uygulaması içindeki tüm fotoğraflarınızda tekrarlanan ve birbirinin oldukça benzeri fotoğrafları artık kolayca bulabilir, silebilir veya birleştirebilirsiniz.

Bu özellik için eskiden paralı uygulamalar kullanılmaktaydı ve Türkiye şartlarını düşündüğümüzde oldukça pahalı uygulamalardı.

Apple yinelemeleri birleştirme özelliğini şu şekilde açıklıyor:

“Birleştirme, başlıklar, anahtar kelimeler ve sık kullanılanlar gibi ilgili verileri en yüksek kalitede tek bir fotoğrafta birleştirir. Birleştirilmiş kopya içeren albümler, birleştirilmiş fotoğrafla güncellenir.” Apple ayrıca, neyin çöpe atıldığını kontrol etmek veya herhangi bir çekimi kurtarmak istemeniz durumunda, atılan kopyaların Son Silinenler albümünde görüneceğini de paylaşıyor.

AirDrop üzerinden zaman zaman bazı fotoğrafları arkadaşlarınızdan tekrar alabiliyorsunuz ve fotoğraf galerisi içerisinde bu fotoğrafları temizlemek ve bulmak oldukça sinir bozucu bir işti. Bu gömülü gelen iOS 16 özelliğiyle birlikte AirDrop paylaşımlarından kaynaklı yinelenen fotoğrafların önüne geçilmiş oluyor.

iOS 16 ile nasıl silinir?

 1. iOS 16 üzerinde “Fotoğraflar” uygulamasını açın.
 2. Altta bulunan sekmelerden “Albümler” sekmesini seçin.
 3. Ekranı aşağı doğru kaydırın ve diğer başlığı altında “Yinelenen Fotoğraflar” düğmesine dokunan.
 4. Bu alanda yinelenen ve çok benzer fotoğraflar yinelenen adet kadar yanyana görünür.
 5. Fotoğrafları inceleyerek işlem yapmak istediğiniz serinin yanındaki “Birleştir” butonuna dokunarak işlemleri tek tek gerçekleştirebilirsiniz.
 6. Fotoğrafları daha detaylı incelemek istemeniz halinde bulunduğunuz sekmeden çıkmadan fotoğrafın büyük haline ulaşılabilir.
 7. Ayrıca tümünü seçerek bu işlem tek dokunuşla gerçekleştirilebilir.

Kalabalık ve dağınık bir fotoğraf arşiviniz varsa bu özellik sayesinde telefonunuzda kayda değer bir depolama alanı kazanabilirsiniz.

Yukarıda yer alan 6 adımı görsel üzerinde görebilirsiniz.

iOS 16 Destekleyen iPhone Modelleri

 • iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
 • iPhone Xr, iPhone Xs, iPhone Xs Max
 • iPhone X
 • iPhone 8, iPhone 8 Plus
 • iPhone SE, iPhone SE (2022)

iOS 16 ile Birlikte Gelen Yenilik ve Özellikler

Kilit Ekranı Galerisi

Kilit Ekranı’nı size özel hale getirmeniz için ilham verecek, seçeneklerle dolu bir galeriye göz atın. Her seçenekte benzersiz bir arka plan, tarih ile saat için özel bir görünüm ve bir bakışta görebileceğiniz bilgiler bulunuyor.

Kilit Ekranı’ndaki Araç Takımları

Kilit Ekranı’nıza hava durumu, saat, tarih, pil seviyeleri, takvimdeki yaklaşan etkinlikler, alarmlar, saat dilimleri ve Aktivite halkalarının ilerleme durumuyla ilgili bilgileri bir bakışta görmenizi sağlayan bir dizi araç takımı yerleştirebiliyorsunuz.

Odak İçin Tasarlanan Kilit Ekranı Seçenekleri

iOS, sunulan Odak seçeneklerine göre bir dizi Kilit Ekranı öneriyor. Örneğin, İş Odağı için zengin verilerle dolu Kilit Ekranı veya Kişisel Odak için fotoğraflı Kilit Ekranı gibi.

Yeni Bildirim Tasarımı

Kalın stille gösterilen metin ve görüntülerle, bildirimler görsel olarak daha dikkat çekici hale geliyor.

Kilit Ekranı’nda Bildirim Görünümü

Kilit Ekranı’nda bildirimleri yığın görünümü, genişletilmiş liste görünümü veya sayılı görünümde görüntülemeyi tercih edebiliyorsunuz. Kullandığınız yerleşimi parmağınızı kıstırarak değiştirebiliyorsunuz.

Ailenizle Bir Fotoğraf Arşivi Paylaşın

Beş diğer kişiyle paylaşabileceğiniz bir iCloud fotoğraf arşivi oluşturmanız mümkün.

Çok Duraklı Rotalar

Harita uygulamasında sürüş rotanızın üzerine birden fazla durak ekleyebiliyorsunuz. Birden fazla durak içeren bir rotayı Mac’inizde hazırlayıp, yola çıkarken otomatik olarak iPhone’unuzla eşzamanlamanız mümkün.

İlaç Günlüğü

İlaçlarınızı aldığınız zamanı, anımsatıcı üzerinden veya doğrudan Sağlık uygulamasından günlüğe kaydedebiliyorsunuz. Etkileşimli grafikler, ilaçlarınızı aldığınız zamanı öğrenmenize yardımcı oluyor ve ilaçları ne kadar düzenli olarak kullandığınız hakkında size bilgi veriyor.

Döngü Sapması Bildirimi

Kayıtlı menstrüel döngüleriniz seyrek, düzensiz veya uzun süreli âdetlere ya da sürekli lekelenme gibi durumlara işaret ediyorsa bunlarla ilgili bildirim alabiliyorsunuz.

İlaçlarınızı Takip Edin

Kullandığınız ilaçları, vitaminleri ve takviyeleri takip etmek için bir ilaç listesi oluşturabiliyorsunuz. Ve ilaçlarınızı hatırlamanızı kolaylaştıracak özel görseller ekleyebiliyorsunuz.

Yorum yapın