En İyi Filtre Kahve Demleme Yöntemleri – Evde Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Bizim ülkemizde insanlar ikiye ayrılır. Kahve severler ve çay severler. Etrafımda bu iki türden insan da çokça var. Çay tiryakileri iyi bir çayın nasıl demleneceğini çok iyi bilirken, kendini kahve tiryakisi olarak nitelendiren, her sabah kahve içmeden ayılamayan kişileri gözlemlediğimde bir kısmının nitelikli kahveden pek de anlamadığını gördüm. Hatta Nescafe’ye kahve muamelesi yapanlar bile vardı. Konusu açılmışken söyleyeyim granül kahve olarak satılan ürünlerin iyi demlenmiş bir kahveyle yakından uzaktan alakası olamaz. Granül kahve nasıl üretilir? diye merak ediyorsanız aşağıdaki video fikir verecektir ancak konumuz bu değil.

Kahve Çekirdeği Nasıl Kavrulur?

Kahveyi demlemeden önce kahve çekirdeklerini damak zevkimize göre kavurmamız, daha sonra da tercih edeceğimiz demleme yöntemine göre öğütmemiz gerekiyor. Kahve çekirdeklerinin kavrulma seviyesi içeceğimiz kahvenin aromasını direkt etkiliyor. Az kavrulmuş çekirdeklerden öğütülen kahve demlendiğinde aromasını korurken çok kavrulmuş kahveler daha sert bir içim sunuyor ve aromasını kaybediyor, damakta tek düze bir tat bırakıyor. Tabi bu demek değil ki çok kavrulmuş kahveyi öğütmek ve demlemek makbul değil.

Genel olarak üç kahve kavurma seviyesi olsa da detaya indiğimizde altı farklı kahve kavurma seviyesinden bahsedebiliriz. Bu seviyeler literatürde genel şu şekilde isimlendirilir.

 • Cinnamon
 • Light City
 • Medium
 • Full City
 • Dark
 • Italian
 • French
Nitelikli kahve kavurmak aslında kahve çekirdeğinin ısıyla buluşturulmasından ibaret ancak çoğumuz marketlerden hazır kavrulmuş kahve aldığımız için bu konunun detayına daha fazla girmeyeceğim. Detaylı bilgi almak isteyener aşağıdaki videoya göz atabilir.

Kahve Çekirdeğini Öğütmek

Kahve çekirdeklerini kavurduktan veya damak zevkimize göre kavrulmuş kahve çekirdeğini aldıktan sonra kahve çekirdeklerini öğütmemiz gerekiyor. Kahve çekirdeğini öğütmek için manuel veya elektrikli bir öğütücü kullanmamız şart. Burada yapılan en büyük hata ise ucuza kaçmak için baharat öğütücüleri kahve öğütücü olarak kullanmak. Bu kesinlikle doğru bir yöntem değil çünkü baharat öğütücüler içindeki bıçak vasıtasıyla kahve çekirdeklerini parçalar ve her parçanın boyutu farklı olur. Dolayısıyla her parçanın suya temas eden yüzeyi farklılaşır, demlenen kahvenin lezzeti tutarsız olur. Özetle baharat öğütücü kullanmak yerine en ucuz manuel kahve öğütücüyü kullanmak çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Referans olabilmesi için kendi kullandığım öğütücünün fotoğrafını ve linkini aşağıya bırakıyorum.

https://www.amazon.com.tr/dp/B08W1L8PK6

Her ne kadar ideal öğütücü olmasa da seramik dişlerinin olması ve kahve kalınlığının ayarlanabilmesi benim için yeterli oluyor. Giriş seviyesi için ideal bir fiyat / performans ürünü diyebilirim.

Özetle kahvemizi, kahve öğütmek için üretilmiş, seramik dişlileri olan ve kahve kalınlığının ayarlanabildiği bir öğütücüyle öğütmeliyiz. Fikir verebilmesi için kahve kalınlıklarını gösteren bir görseli de aşağıya ekliyorum.

Nihayet kahvemizi ihtiyacımıza göre çektik ve artık demleme sürecine geçebiliriz. Çokça demleme yöntemi mevcut ancak ben en çok tercih ettiğim ve kahve severler tarafından da en çok tercih edilen 3 yöntemi sizinle paylaşacağım.

French Presste Filtre Kahve Demleme

Bence en pratik ve en az ekipman gerektiren kahve demleme yöntemi ancak ben pek tercih etmiyorum çünkü her ne kadar french press kahveyi süzse de fincanda bir miktar tortu kalıyor. Fakat pratik olması özellikle kısıtlı zaman ve imkan durumunda bu yöntemi benim için tercih edilebilir kılıyor. French press ile güzel bir demleme yapabilmek için kahvenizi kalın çekilmiş tercih etmelisiniz. Aşağıdaki yönergeleri izleyerek keyifli bir demleme yapabilirsiniz.

French Press Kahve Ölçüsü

Tartım işlemlerini herhangi bir hassas mutfak terazisi ile yapabilirsiniz. Ancak damak zevkiniz geliştikçe ideal demlemeyi yapabilmek için hassas bir barista tartısına ihtiyacınız olacaktır.

 • 25 gram kahve, 380 gram su
 • 55 gram kahve, 850 gram su
 • 85 gram kahve, 1250 gram su

Demleme Süreci

 • Uygun kalınlıkta çekilmiş kahvenizi french presse koyun.
 • Kahve miktarına karşılık gelen kaynar suyu (yaklaşık 100 derece) yavaşça tüm kahveyi ıslatacak şekilde french presse dökün.
 • French pressin kapağını kapatın (fakat basmayın)
 • 4 dakika bekledikten sonra french presse yavaşça basın, kahve tortusunu havalandırmamaya özen gösterin.
 • Kahvenizi fincana alabilirsiniz. Fazla kahve demlediyseniz tüm kahveyi farklı bir kahve sürahisine almanızda fayda var. Aksi durumda kalan kahve demlenmeye devam edecek ve ideal aromasını kaybedecektir.

Aeropress Kahve Nasıl Yapılır?

Özellikle espresso sevenler bu yöntemi pratik olması sebebiyle çok seviyor. Aeropress demleme yapabilmeniz için öncelikle bir aeropress demleyiciye ihtiyacınız var. Aeropress demleyiciler çok basit anlatmak gerekirse espresso makineleriyle benzer mantıkta çalışıyor fakat gerekli olan baskıyı makine değil siz yapıyorsunuz. Hem kahvenin preslenmeden koyulması hem de basıncın bir espresso makinesindeki kadar fazla olmaması sebebiyle ortaya çıkan sonuç espresso olmuyor (bazıları aeropress ile espresso yapıldığını sandığı için özellikle belirtmek istedim).

Piyasada çok fazla aeropress demleyici olmasa da yanlış bir karar vermemek için daha önce deneyimlenen ve memnuniyet sağlayan bir demleyici tercih etmeniz faydalı olur. Fikir vermesi için kendi kullandığım aeropress demleyiciyi aşağıda paylaşıyorum. Uzun süredir kullanıyorum ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Hem kahvenin preslenmeden koyulması hem de basıncın bir espresso makinesindeki kadar fazla olmaması sebebiyle ortaya çıkan sonuç espresso olmuyor (bazıları aeropress ile espresso yapıldığını sandığı için özellikle belirtmek istedim).

https://www.amazon.com.tr/dp/B000GXZ2GS?ref_=cm_sw_r_cp_ud_dp_KQ1EFZ2F7043NPMQT0H8

Her ne kadar ideal demleme yöntemim olmasa da çokça tercih ettiğim bir yöntem. Özellikle evden veya ofisten uzak olduğumda aeropressi hep yanımda bulunduruyorum, böylelikle istediğim yerde hızlı bir demleme yapabiliyorum. Aeropress ile keyifli bir sonuç alabilmeniz için orta kalınlıkta çekilmiş kahve tercih etmenizi öneririm. Demleme tercihlerim ise aşağıdaki gibi.

Su ve Kahve Oranı

 • 18 gram kahve, 250 gram su

Demleme Süreci

 • Aeropressi (ve filtresini) monte ettikten sonra uygun kalınlıkta ve miktarda kahveyi aeropressin içine dökün.
 • Aeropresse koyduğunuz kahveyi ıslatacak kadar (50 gram, toplam suyunuzun 1/5’i) kaynatılmış suyu (yaklaşık 82 derece) kahvenin üzerine yavaşça dökün. Aeropressteki kahvenin tamamen ıslandığından emin olun. Gerekirse aeropressin karıştırıcısını kullanın.
 • 30 saniye bekleyin, bir önceki maddede bahsettiğim karıştırma işlemini bu bekleme sürecinde yapabilirsiniz.
 • 30 saniye sonra kalan suyu yavaşça ve nazikçe kahvenin üzerine ekleyin. Nazik bir döküm yapabilmek için drip kettle kullanmanızı öneririm.
 • Tüm suyu boşalttıktan sonra bir defa daha kahveyi ve suyu yavaşça karıştırın.
 • Aeropress’in üst aparatını takın ve 20 saniye sürecek şekilde iki kolunuzla basarak demlemeyi gerçekleştirin.

Bonus : Aeropress Plastik Olduğu İçin Sağlığa Zararlı mı?

Böyle bir inanış olsa da orjinal bir aeropress aldığınızda bu mümkün değil çünkü aeropress ürünler gıdayla temasa uygun şekilde (BPA içermeyen) üretiliyor. Siz de alacağınız üründe bu ibarenin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Favori Yöntemim : V60 ile Filtre Kahve Demlemek

V60 benim favori demleme yöntemim. Hem demleme sürecinin bir ritüel gibi ilerlemesi hem de kahvedeki aromanın daha ön plana çıkması nedeniyle aksi herhangi bir durum yoksa her zaman bu demleme yöntemini tercih ediyorum. V60 ismi, bu demleme yöntemine özel üretilen aparattan geliyor. “V” harfi aparatın V harfine benzemesinden “60” ibaresi de bu aparatın 60 derecelik bir açıyla üretilmesden kaynaklı.

V60’ı tercih etmemin ve bu yöntemi favori yöntemim olarak nitelendirmemin sebebi ise bu şekilde demlenen kahvenin daha derin olması, meyve aromalarının daha olgun ve şeker notalarının daha karamelize olmasından kaynaklanıyor. V60 ile demlediğim hiçbir fincan beni pişman etmedi.

V60 Demleme Ekipmanları

 • Hario V60 Dripper, mümkünse seramik olanını tercih edin. Fikir vermesi için kullandığım ürünün fotoğrafını ve linkini aşağıya bırakıyorum. Birkaç boyu mevcut ancak 02 numaralı boy benim için fazlasıyla yeterli, aynı anda 2 fincan demleme yapabiliyorum.
https://www.amazon.com.tr/dp/B01L6OCXAS?ref_=cm_sw_r_cp_ud_dp_V7T62DWQEWYHJS1MV6EV
 • Hario V60 Filtre Kağıdı, sahip olduğunuz V60 Dripper ile uygun boyutta filtre kağıdı tercih ettiğinizden emin olun. Benim dripperım 02 boy olduğu için aynı boyutta filtre kağıdı tercih ediyorum.
 • Damak zevkinize uygun, orta kalınlıkta çekilmiş taze kahve

V60-Kaç Gram Kahve?

 • 23 gram kahve, 350 gram su

Demleme Süreci

 • Uygun boyutta V60 filtreyi V60 drippera yerleştirin ve kaynamış su ile ıslatın.
 • Filtredeki su boşalınca 23 gram orta çekilmiş kahveyi filtreye dökün ve V60 dripperı hafifça sallayarak kahvenin düzgün şekilde tabana yayılmasını sağlayın.
 • Filtrenin içinde bulunan kahvenin üzerine 50 gram suyu nazikçe ekleyin, tüm kahvenin ıslandığından emin olun.
 • 30 saniye bekleyin, kesinlikle kahveye müdahale etmeyin, karıştırmayın.
 • 30 saniye sonra kalan suyu içeriden dışarıya doğru daireler çizerek dökmeye başlayın. V60 dripperın üst sınırına ulaştığınızda biraz bekleyin.
 • Bu sefer de kalan suyu dıştan içe daireler çizerek ve çeperde kalan kahveleri de temizlemeye özen göstererek devam ettirin.
 • Kalan suyun döküm süresini 1 dakika 45 saniye içerisinde yapmaya özen gösterin.
 • Filtredeki tüm su süzüldükten sonra demlemeyi sonlandırabilir ve kahvenizi tüketebilirsiniz.

Diğer Demleme Yöntemleri

Yukarıda en çok tercih ettiğim 3 demleme yöntemini dilim döndüğünce, kendi tecrübelerimden de faydalanarak aktarmaya çalıştım. Bu demleme yöntemleri dışında Chemex, Kalita Wave, Sifon gibi farklı demleme yöntemleri de mevcut. Kahve demleme sürecinde yapacağınız en ufak değişiklik dahi kahvenin tadına direkt etki ediyor. Dolayısıyla sonsuz alternatiften bahsetmek yanlış olmaz. Bu sebeple deneme yanılma yoluyla kendi damak zevkinize en uygun kahveyi ve demleme yöntemini bulabilirsiniz.

Yorum yapın