Seboreik Dermatit

Seboreik dermatit, geniş bir cilt rahatsızlığı olan ve temel olarak kafa derisini etkileyen bir durumdur.

Seboreik Dermatit Nedir?

Bu rahatsızlık, pullu lekeler, kızarıklık ve sürekli devam eden kepekler gibi semptomlarla kendini gösterir. Seboreik dermatit, sadece kafa derisini değil, aynı zamanda burun kenarları, göğüs, göz kapakları, kaşlar, kulaklar ve yüz gibi daha yağlı bölgeleri de etkileyebilir.

Bazı seboreik dermatit vakalarında, herhangi bir tedavi uygulanmadan kendiliğinden kaybolabilir, ancak diğer vakalarda semptomlar yok olmadan önce birçok tekrarlayan tedavi gerekebilir. Ayrıca, durum tekrar edebilir. Hassas ciltler için uygun bir sabun ve şampuanla günlük temizlik, ciltteki yağlılık ve ölü cilt birikimini azaltmaya yardımcı olabilir.

Seboreik Dermatit Nedir?
Seboreik Dermatit Nedir?

Seboreik dermatit aynı zamanda kepek, seboreik egzama ve seboreik sedef hastalığı olarak da bilinir. Bebeklerde de görülebilen bu durum, kabuklu, pullu lekelere neden olabilir ve özellikle bebeklerin kafa derisinde sıkça görülür.

Nedenleri

Seboreik Dermatit Neden Olur?

Tıp uzmanları hala seboreik dermatitin kesin nedenini belirleyememiştir. Bununla birlikte, durumun, derideki yağ salgısında bulunan malassezia adı verilen bir mantar türü veya bağışıklık sisteminin bir tepkisinden kaynaklanabileceği düşünülmektedir.

Birçok faktör, bir kişinin seboreik dermatit geliştirme riskini artırabilir. Bu faktörler arasında nörolojik ve psikiyatrik durumlar (Parkinson hastalığı ve depresyon gibi), organ nakli alıcılarında nakil sürecinde bağışıklık zayıflatıcı ilaçların kullanımı, HIV/AIDS, alkolik pankreatit ve bazı kanser hastalarında görülen zayıflamış bir bağışıklık sistemi, stresli tıbbi durumlardan iyileşme ve çeşitli ilaçların kullanımı yer alır.

Belirtileri

Seboreik Dermatitin Belirtileri Nelerdir?

Seboreik dermatit hastalığının temel belirtileri, saç derisi, kaşlar, sakal ya da bıyık gibi kıllı bölgelerde kepeklenme veya pullanmadır. Bununla birlikte, ciltte beyaz veya sarı pullarla kaplı yağlı lekeler, kaşıntı, kızarıklık gibi diğer semptomlar da sıkça görülür. Seboreik dermatit belirtileri, kişinin stresli olduğu zamanlarda daha kötüleşebilir ve soğuk, kuru hava koşullarında daha sık ortaya çıkabilir.

Seboreik dermatit rahatsızlığından dolayı uyku düzeni bozulan, günlük rutinlerinde zorlanan, utanç ve endişe duyan, enfeksiyon şüphesi olan veya kişisel bakım adımlarına rağmen semptomları devam eden bireylerin bir doktora başvurması önerilir.

Tanı Yöntemleri

Seboreik Dermatit Nasıl Teşhis Edilir?

Seboreik dermatit hastalığının tanısı için doktor, öncelikle bir fizik muayene yapar ve hastanın sağlık geçmişine dair çeşitli sorular sorarak bilgi edinmeye çalışır. Birey, bu muayene sürecinde doktorla konuşarak gözlemlediği bütün belirtileri ve sahip olabileceği diğer koşullar veya hastalıklarla ilgili bilgileri paylaşmalıdır.

Doktor, seboreik dermatitin teşhisinde ciltteki belirtileri inceleyerek tanı koymaya çalışır. Seboreik dermatite benzer semptomları olan durumları dışlamak amacıyla, laboratuvarda incelenmek üzere cilt hücrelerini kazıyarak bir biyopsi örneği alabilir.

Seboreik dermatit ile benzerlik gösteren tıbbi durumlar arasında, atopik dermatit (egzama), gül hastalığı, sedef hastalığı ve tinea versicolor yer alır.

Atopik dermatit, cildin bir reaksiyonudur ve dirseklerin kıvrımlarında, dizlerin arkasında veya boynun ön kısmında kaşıntılı, iltihaplı cilt şeklinde belirti ve semptomları içerir. Sıklıkla tekrarlayan bir hastalıktır. Gül hastalığı yüzde meydana gelir ve kendini az pullanmayla gösterir. Sedef hastalığı, kepek ve pullarla kaplı kızarık deriye eşlik eder. Deride görülen pullanma, genellikle çok miktarda ve gümüşi beyaz renkli olur. Tinea versicolor ise bir döküntü olarak gözlemlenir, gövdede görülür ancak ciltte kırmızılaşmış alanlar yoktur, yaygın olarak seboreik dermatitte olduğu gibi.

Tedavi Yöntemleri

Seboreik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir?

Seboreik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir?
Seboreik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir?

Seboreik dermatit hastalığının tedavisinde, ilaçlı şampuanlar, kremler ve losyonlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Doktorlar, reçeteli ilaçları düşünmeden önce, kepek şampuanları gibi reçetesiz satılan seçenekleri denemelerini önermektedirler. Bu tür şampuanlar etkili olmadığında, doktorlara ilaçlı şampuanları denemek için danışılabilir.

Enflamasyonu kontrol eden kremler arasında, kafa derisine veya diğer etkilenen bölgeye uygulanabilen kortikosteroidler içeren hidrokortizon, fluosinolon, klobetasol ve desonid gibi reçeteli satılan şampuanlar veya merhemler bulunmaktadır. Bu kremler etkilidir, ancak doktor tavsiyesiyle ve dikkatle kullanılmalıdır. Kortikosteroid içeren ilaçlar uzun süreli kullanımda ciltte incelme ve kırışıklık gibi yan etkilere neden olabilirler.

Seboreik dermatit hastalığının tedavisinde kullanılabilecek diğer seçenekler arasında, kortikosteroidlerden daha az yan etkiye sahip olan kalsinörin inhibitörleri takrolimus ve pimekrolimus içeren kremler veya losyonlar yer almaktadır. Ancak, bu ürünlerin kanser ile ilişkili olabileceği konusunda endişeler olduğundan, doktorların ilk tercihi değillerdir.

Etkilenen bölgeye ve semptomların ciddiyetine bağlı olarak, doktorlar yüzde 2 ketokonazol veya yüzde 1 siklopiroks içeren antifungal jeller, kremler veya dönüşümlü şampuanlar reçete edebilirler. Bazı durumlarda doktor, her iki ürünü de dönüşümlü olarak reçete edebilir.

Diğer tedavilerle düzelme sağlanamayan durumlarda, doktorlar hap şeklinde mantar önleyici ilaçlar önerebilirler. Ancak, bu ilaçların olası yan etkileri ve ilaç etkileşimleri nedeniyle, ilk tercih edilen tedavi yöntemleri değillerdir.

Seboreik Dermatit Nasıl Geçer?

Seboreik dermatit hastalığı bazı durumlarda standart hijyen önlemleri ile kendiliğinden iyileşebilir, ancak bazı ender durumlarda daha uzun bir tedavi süreci gerekebilir.

Seboreik Dermatit İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri ve Evde Bakım

Seboreik dermatit, birçok vakada yaşam tarzı değişiklikleri ve reçetesiz satılan ürünlerle kontrol edilebilir. Bireyin durumunu düzeltmeden önce farklı ürünleri veya ürün kombinasyonlarını denemesi gerekebilir.

En iyi yaklaşım, cilt tipine, durumun ciddiyetine ve semptomların kafa derisini veya vücudun diğer bölgelerini etkileyip etkilemediğine bağlıdır. Ancak, durum düzelse bile, bir noktada geri gelmesi muhtemeldir. Bu nedenle semptomlar takip edilmeli ve durum tekrarlarsa tedavi sürecine yeniden başlanmalıdır.

Saçları düzenli olarak şampuanla yıkamak ilk adım olabilir. Eğer normal şampuanlar kepek oluşumuna yardımcı olmazsa, reçetesiz satılan kepek şampuanlarını denemek etkili olabilir. Birey, belirtileri ve semptomları azalmaya başlayana kadar her gün şampuan kullanmalı, ardından belirti ve semptomların ortadan kalkmaya başlaması ile birlikte haftada bir ila üç kez kullanmalıdır.

Bazı vakalarda bir şampuan türü belirli bir süre işe yarar ve ardından etkinliğini kaybedebilir. Bu durumlarda, farklı şampuan türlerinin kombinasyonlarını denemek gereklidir. Şampuan ile yıkama sürecinde, şampuan önerilen süre boyunca etkilenen bölgede tutulmalıdır. Bu şampuanın bileşenlerinin etkin bir şekilde çalışmasına izin verir. Şampuanlar yüze, kulaklara ve göğüse ve diğer etkilenen bölgelere nazikçe sürülebilir ve tamamen durulanabilir.

Çeşitli kişisel bakım ipuçları bireyin seboreik dermatiti kontrol etmesine yardımcı olabilir. Örneğin, saçları zeytinyağı ya da uygun mineral yağları ile yumuşatıp, ardından kepekleri temizlemek için saçları taramak, fırçalamak ve yıkamak bireye yardımcı olabilir. Cilt düzenli yıkanmalı, yıkandıktan sonra sabun ciltten ve saçtan tamamen durulanmalıdır. Sert sabunlardan kaçınmak ve nemlendirici kullanmak faydalı olabilir.

Hijyen alışkanlıklarına dikkat ederek durumun düzelmediği vakalarda, etkilenen bölge üzerinde hafif bir kortikosteroid kremi denemek ve o işe yaramazsa mantar önleyici kremlere başvurmak etkili olabilir.

Sağlık kategorisi altındaki diğer makalelerimiz için tıklayın.

Yorum yapın