Tuncer Akşener

Tuncer Akşener, İYİ Parti’nin kuruluş sürecinde de eşine destek vermiştir. Partinin ilk kongresinde, genel başkanlık seçimlerinde rakibi olan Meral Akşener‘i desteklemiştir. Ayrıca, İYİ Parti’nin seçim kampanyalarında da önemli bir rol oynamıştır.

Tuncer Akşener Kimdir?

Tuncer Akşener, Meral Akşener‘in eşi ve Türk siyasetçidir. 1954 yılında Çanakkale’nin Biga ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Tuncer Akşener, Maliye Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve özel sektörde yöneticilik gibi çeşitli görevlerde bulundu. Ayrıca, Akşener ailesinin sahibi olduğu bir inşaat şirketinin de yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır.

Tuncer Akşener, eşi Meral Akşener‘in siyasi kariyerinde önemli bir rol oynamıştır. İlk olarak, 1994 yılında İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde Meral Akşener‘in kampanya danışmanlığını yapmıştır. Daha sonra, Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) yönetim kurulu üyeliği ve parti meclisi üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur. Ancak, 2017 yılında Meral Akşener’in MHP’den ayrılması sonrasında Tuncer Akşener de partiden istifa etmiştir.

Tuncer Akşener ve Meral Akşener Nasıl Tanıştılar?

Meral Akşener, eşi Tuncer Akşener ile ilk görüşte aşık olduklarını ifade ederek, tanışma yıllarını şöyle anlatmıştır: “İlk görüşte vurulmuşuz. O da ODTÜ’deydi. Hazırlık biri bitirmiş gelmişti. Birbirimize ilan-ı aşk etmiştik. O bana çok güzel mektuplar, şiirler yazardı. Hâlâ saklarım. Çiçek gönderirdi. Ben ise ona solcuların ne kadar kızdığı eser varsa Safahat’ı, Necip Fazıl’ı gönderirdim. Tuncer, sıkı Maocuydu. Eylemlere katılırdı, Perinçek’in gazetelerini dağıtırdı. Hızlı solcuydu yani. Arkadaşlığımız siyasi tartışmalarla başladı. Evlenmeden onu sağcı yaptım.”

Tuncer Akşener ve Meral Akşener
Tuncer Akşener ve Meral Akşener

Türk siyasetinin güçlü kadınlarından olan Akşener, evlenme süreçlerinde yaşadıkları zorluklara da değinerek, “Biz okurken nişanlanmayı istedik, iki aile de karşı çıktı. Karşılıklı grevler yaptık. Tuncer evden kaçtı. İzini kaybettirdi. Gittiği yeri kimseye söylemedi. Orası hala meçhuldür. Ben de sofraya küsmüştüm. 15 gün yemek yemedim. Sonuçta benim okul bitmeden nişanlanmama izin vermediler.” şeklinde konuşmuştur.

Meral Akşener’in Eşi Tuncer Akşener Ne İş Yapıyor?

Tuncer Akşener, 1970’lerde turizm, inşaat ve taşımacılık sektörlerinde faaliyet gösteren Akfen Grubu’nun kurucu ortağıdır. Grup, bugün Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olarak faaliyet göstermektedir. Tuncer Akşener, Akfen Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstlenmiştir.

Ayrıca Tuncer Akşener, Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmüştür. Tuncer Akşener, Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında da aktif bir rol oynamaktadır.

Yorum yapın