Türkiye CDS (Kredi Risk) Primi – CDS Ne Demek?

Global dünyada CDS değeri bir ülkeye borç verildiğinde temerrüt riskine karşı kendini sigortalamak isteyenlerin ödedikleri prime verilen isim. Aracınızın kasko primi gibi düşünülebilir. Geçmişine kıyasala riskli bir sürücüyse ödeyeceği kasko primi de artar. Bu nedenle CDS değerinin artması yatırımcıların gözünde kırılganlığı ve riski ifader eder.

Bu durumda ülkenin temerrüde düşmesinden endişe edilir.

Bir ülkenin CDS primi ne kadar yüksekse risk yüksekliği nedeniyle, tahvil/eurobond getirileri de o denli avantajlı olacaktır. Risk ne kadar yüksekse getirisi de o kadar yüksek oluyor.

Kredi risk primi ya da Kredi temerrüt takası-swap’ı (İngilizce: Credit Default Swap – CDS) alınan bir kredinin geri ödenmeme riskini tespit etmek ve bu riske karşı kredinin sigortalanması için kullanılan değerdir.

Temerrüde düşme ne anlama gelir?

Temerrüt durumunun ortaya çıkmasına sebep olan borcun ya da yükümlülüğün yerine getirilmemesi sonucu temerrüde düşmek demektir. Yani borçlu kişi, borcunu zamanında ödemezse ya da belirtilen tutarın tamamını ödemezse temerrüde düşer.

Türkiye’nin kredi risk primi (CDS) 6 ayın en düşüğüne geriledi.

10 Kasım 2022 tarihi itibariyle Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), ABD’de beklentilerin altında kalan enflasyon verisinin ardından 600 baz puanın altına indi.

20 Yıllık Türkiye Risk Primi Grafiği

Grafiği incelerken anlık pik yapan noktalardan bazılarının olmadığını görebilirsiniz, sebebi aylık grafik olması nedeniyle pik noktalar şaşabilir.

Türkiye Kredi Risk Primi Grafiği

Son 5 yıllık grafiği interaktif olarak incelemek için tıklayın.

Yorum yapın