Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Açılır?

23 Kasım 2022 tarihinde Düzce, Gölyaka’da yaşanan deprem hepimizi korkuttu. Çevre illerden de hissedilen depremin şiddeti göz önünde bulundurulduğunda, can kaybının olmaması iyi bir haber ancak her depremde olduğu gibi bu depremde de, önceden haberdar olmanın mümkün olup olmadığı merak edilmeye başlandı.

Google’ın kısa zaman önce hayata geçirdiği Deprem Uyarı Sistemi, Düzce’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremi önceden bildirmesi sebebiyle gündeme oldu. Android Deprem Uyarı Sistemi 4,5 ve üzeri büyüklüğündeki depremleri saniyeler öncesinden bildirebiliyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi Düzce Gölyazı depremini önceden haber verdi
Android Deprem Uyarı Sistemi Bildirim Ekran Görüntüsü

Peki, Google Android Deprem Uyarı Sistemi nedir, nasıl açılır, nasıl kullanılır?

Deprem Uyarı Sistemi Nedir?

Google, gelişmiş altyapısı ve teknolojisi sayesinde dünya çapındaki depremleri algılayıp, yakın bölgedeki kullanıcılara uyarı gönderdiği ücretsiz sistemi geçtiğimiz aylarda tanıttı. Android Deprem Uyarı Sistemi ismiyle Android işletim sistemine sahip telefonlarda yer alan altyapının çalışma mantığı aslında çok basit.

Google, birçok akıllı telefonda bulunan ivmeölçerleri kullanarak algıladığı sarsıntıları diğer kullanıcılara saniyeler önce bildiriyor ve daha güvenli bir yere geçmelerini sağlamayı hedefliyor.

Özetlemek gerekirse, Android Deprem Uyarıları Sistemi vasıtasıyla Android işletim sistemine sahip ve içerisinde ivmeölçer bulunan her akıllı cihaz, mini bir sismometre görevi görüyor. Bu cihazların tamamı da dünyanın en büyük mobil deprem algılama ağını oluşturuyor. Sizin de Android işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa ve telefonunuzda Android Deprem Uyarıları Sistemi açıksa, size yakın bir bölgede sarsıntı olduğunda telefonunuz güvenli bir yer aramanıza yardımcı olmak için sizi uyaracaktır. Sarsıntı sona erdiğinde ise ekrana dokunarak bir sonraki adımda ne yapılması gerektiğine dair ipuçları görebilirsiniz.

Hangi Ülkelerde Kullanılabiliyor?

Google’ın geliştirdiği ve şimdiye kadar geliştirilmiş en büyük deprem uyarı sistemi, 2020 yılında kullanıma sunuldu. İlk etaptan sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulan sistem, bir süredir Türkiye’nin de içinde bulunduğu ve deprem riski barındıran birçok ülkede kullanılabiliyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Açılır?

Android Deprem Uyarı Sistemi’nden faydalanmak için herhangi bir uygulama kurmanıza gerek yok. Aşağıdaki adımları izleyerek siz de Android Deprem Uyarı Sistemi’ni açabilirsiniz.

Android Deprem Uyarı Sistemi Ekran Görüntüsü
Android Deprem Uyarı Sistemi’ni açmak çok kolay.
  • Android cihazınızın Ayarlar bölümünü açın.
  • Konum > Gelişmiş > Deprem Uyarıları kısmına dokunun.
  • Deprem Uyarıları ayarını aktif hale getirin.

Ancak hatırlatmakta fayda var, bu uygulamayı kullanmanız %100 tedbir sağlamayacaktır. Bölgenizde meydana gelen tüm depremler için uyarı alamayabilirsiniz. Bazen uyarı alsanızda bulunduğunuz konumda bir deprem olduğunu hissetmeyebilirsiniz. Uyarıyı sarsıntı başlamadan önce, sarsıntı sırasında veya sonrasında alabilme ihtimaliniz de var.

Yorum yapın