Schengen Vizesi Nasıl Alınır? Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Vizesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Schengen Vizesi, sahibinin Schengen Bölgesi içinde serbestçe seyahat etmesine izin veren bir vizedir. 3 ay, 6 ay veya 12 ay geçerli olan kısa süreli bir vizedir.

Schengen vizesi, AB üyesi olmayan vatandaşların Schengen Bölgesi’nin bir parçası olan 26 ülkeden birine girmesi için verilen kısa süreli bir vizedir. Schengen Bölgesi, iç sınırların kaldırıldığı ve ortak bir vize politikasının uygulandığı, 26 Avrupa ülkesini kapsayan bir alandır.

Schengen bölgesi fikri, 1985 yılında Lüksemburg’un, Schengen kasabasında imzalanan ve Schengen Antlaşmasını uygulayan 25 Avrupa ülkesinin topraklarını kapsıyor. Schengen bölgesi, içinde ve dışında seyahat edenler için sınır kontrolleri ile uluslararası seyahat edenler için tek bir devlet gibi ancak herhangi bir iç sınır kontrolü olmadan seyehat edilebilen bölgedir.

İrlanda ve Birleşik Krallık istisnai olarak kendi istekleri ile Schengen alanına katılmamamışlardır. Birleşik Krallık yaptıkları referandum sonucu olarak Avrupa Birliğinden ayrılmıştır.

Schengen bölgesi şu anda yaklaşık 400 milyon kişilik nüfusa sahip olup ve 4.3 milyon kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

Almanya’dan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Bu yazı özellikle Almanya vizesi özelinde hazırlandı ancak tüm schengen ülkelerinde başvuru makamı değişmesine rağmen başvuru şekli büyük oranda aynıdır.

Schengen Başvuru Süreci

Öncelikle iData sitesinde yer alan online başvuru formuyla size en yakın iData başvuru merkezinden randevu almanız gerekmektedir. En yakın 1 hafta sonrasını verdiği ve bu süre değişkenlik gösterdiği için evrak hazırlıklarını gerçekleştirmeden önce randevunuzu alabilirsiniz.

Randevu alınırken iData servis ücretinin de 550TL’lik olan kısmını kredi kartı ile online olarak ödemenizi bekliyor. Eskiden böyle değildi, ancak alınıp gidilmeyen randevular nedeniyle böyle bir önlem almış olmaları çok olası. Randevunuzu gerekmedikçe Prime Time adı altında kuş kondurmadıkları sadece öğlen arasına denk gelen saatlere almamanızı öneririm. Aksi halde zaten pahalı olan hizmeti daha da pahalı hale getirmiş olacaksınız.

Almanya’nın istediği ücret ise 80 Euro’dur. Yanınızda tam para ve euro olarak götürmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Kendi sitesinde randevu değişiklikleri özelinde düşmüş oldukları notlar;

 • Randevunuzu, randevu tarihinden 72 saat önce ücretsiz iptal etme hakkınız bulunmaktadır.
 • Randevunuzu, randevu tarihinden 72 saat ile 24 saat arasında iptal ettiğiniz takdirde ön ödeme olarak ödediğiniz tutarın %50’sine tekabül eden ücret tarafınıza iade edilecektir.
 • Randevu tarihinize 24 saatten az kalması durumunda herhangi bir iptal hakkınız bulunmamaktadır.
 • Randevunuzu iptal etmek istemiyorsanız, randevu tarihinden 24 saat önce ileri bir tarihe değiştirme hakkına sahipsiniz.

Gerekli Evraklar

Her Başvuru İçin Standart Evraklar;

 • PASAPORT
  Pasaportunuzun talep etmiş olduğunuz vizenin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. 10 yıldan eski olmamalı ve en az 2 boş sayfasının olması gereklidir. Pasaportun fotoğraf bulunan sayfası ve varsa son 3 yıl içerisindeki vize sayfalarına ait fotokopiler gerekmektedir. Süresi sona ermiş eski pasaportlarınızın da başvuru sırasında gösterilmesi gerekir.
 • BAŞVURU FORMU
  Başvuru formunda talep edilen tüm bilgi alanları eksiksiz doldurululmalı ve imzalalı olmalıdır. Başvuru tarihi ve imzalanması gereken 3. ve 4. sayfaların imzalanması unutulmamalıdır. Online başvuru formunda yer alan veriler yedekleme amaçlı dışarı alınabiliyor, herhangi bir hata anında yedeklemenizi kullanarak formu tekrar doldurmak zorunda kalmazsınız. (Online Başvuru Formu) 
 • BİYOMETRİK FOTOĞRAF
  Biyometrik, işlem görmemiş, beyaz fonlu, yeni çekilmiş, 35×45 mm boyutunda ve yüzün net göründüğü 1 adet biyometirik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafçınız zaten tüm bu detaylara hakim olacaktır. Dikkat edilecek bir husus pasaport fotoğrafı ile vize için verdiğiniz fotoğraf aynı olmasın. Kabul etmeyebilirler.
 • SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI
  Minimum 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Bankanızın online işlem merkezinden dahi sigortayı satın alabilirsiniz. Sağlık sigortasının en önemli detayı: Seyahat başlangıç tarihinden 1 gün önce başlamalı ve seyahat bitiş tarihinden 1 gün sonra bitmelidir. Bu konuda çok hassaslar ve başvurunuzu kabul etmezler. Banka imzalı versiyonunu da bankanızdan almayı unutmayın.
 • VİZE HARCI
  Başvuru esnazında iData ofislerinden ödemenizi yapabilirsiniz.

Çalışan İçin Gerekli Evraklar – Meslek ve Gidiş Amacına Göre;

 • KONAKLAMA BELGELERİ
  Seyahat planınıza ait belgeler. Otel, uçak bileti vb. ön rezervasyonlarınızı paylaşmanız gerekmektedir. Evraklar içerisinde adınız ve tüm seyahat planınızı kapsayan tarihler yer almalıdır.
 • BANKA HESAP DÖKÜMÜ
  Son 3 aylık şahsi banka dökümlerinizi bankadan talep edebilirsiniz.
  Not: Banka hesap dökümü alınan tarih başvuru tarihinden 15 gün önce olmamalıdır.
 • ÇALIŞMA & İZİN BELGESİ
  Çalıştığınız şirketten temin etmeniz gereken belgedir.
 • SGK HİZMET DÖKÜMÜ
  E-devlet (turkiye.gov.tr) internet sitesi üzerinden temin edebileceğiniz ve QR kodla kontrol edilebilen versiyonu olmalıdır.
 • SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ
  Çalıştığınız şirketten temin etmeniz gereken belgedir. Barkodu olması gerekmektedir. 
 • MAAŞ BORDROLARI
  Son 3 aya ait çalıştığınız firma kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları gerekmektedir.
 • İŞ SÖZLEŞMESİ
  Sgk’lı bir çalışan değilseniz, çalıştığınız firma ile aranızdaki iş anlaşmasını kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmenizi sunmalısınız.
 • EK GELİR BELGELERİ
  Araç ruhsatı, tapu, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

İşveren İçin Gerekli Evraklar – Meslek ve Gidiş Amacına Göre;

 • KONAKLAMA BELGELERİ
  Seyahat konaklama durumunuza ait belgeler. Otel, uçak bileti vb. ön rezervasyonlarınızı ibraz etmeniz gerekmektedir. Evraklar içerisinde adınız ve tüm seyahat planınızı kapsayan tarihler yer almalıdır.
 • BANKA HESAP DÖKÜMÜ
  Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır.
  Not: Banka hesap dökümü alınan tarih başvuru tarihinden 15 gün önce olmamalıdır.
 • FAALİYET BELGESİ / TİCARET ODASI SİCİL KAYIT SURETİ
  Şirketinizin faaliyetine göre kayıtlı bulunduğu odalardan temin edebileceğiniz faaliyet belgenizin fotokopisi 6 aydan eski olmayacak şekilde sunulmalıdır.
 • TİCARET SİCİL GAZETESİ 
  Firma ünvanının ve başvuru sahibinin kurucu yada ortak olduğu bilgisi yer alan okunaklı ticari sicil gazetesi fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • GÜNCEL VERGİ LEVHASI 
  Son yıla ait güncel vergi levhası fotokopisi sunulmalıdır.
 • EK GELİR BELGELERİ
  Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.
 • SGK HİZMET DÖKÜMÜ
  Genelde işveren için talep edilmez ancak öneririz.

Not: İşveren olmanız halinde birçok evrağa daha kolay erişebildiğinizden şirketinizin geçmişini ve ortak olduğunuzu gözlerine sokacak şekilde evrakları temin etmenizi ve sicil gazetesi gibi okunaksız evrakların mümkün mertebe okunaklı paylaşılmasını tavsiye ederiz. Şirket banka haraketlerinizi de paylaşmanızın zararı olmayacaktır.

iData Başvuru Ücretleri

(20.12.2022 tarihi itibariyle)

Başvuru merkezlerinde de birçok çıktı, belge doldurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ücreti karşılığında yardımcı olabilirler ancak az biraz bilgisayar kullanmayı biliyorsanız eğer bu fahiş fiyatları ödemenize gerek bulunmuyor.

Ek hizmetler almamanız halinde;

Sadece 80 Euro Schengen Vize Ücreti + 637 TL iData Koordinasyon bedeli ödeyeceksiniz. Randevu alırken ödediğiniz 550TL koordinasyon bedelinden düşülecek olup bu bedel adı altında 87TL farkı ödeyeceksiniz.

Premium Lounge Hizmet Bedeli
12 Yaş altı12 Yaş ve üstü
757 TL ( Nakit veya KK )1493 TL ( Nakit veya KK )
Mobil Başvuru
Mobil Hizmet Ücreti ( Havale )3.583 TL
Diğer Ek Hizmetlerimiz
Başvuru Formu Doldurma (Nakit veya KK)90 TL
Kargo Hizmeti (Nakit veya KK)125 TL
Biyometrik Fotoğraf (Nakit)70 TL
Çıktı Hizmeti (Fotokopi, Mail) (Nakit veya KK)(Sayfa adedi) 4 TL
SMS Bildirimi (Nakit veya KK)(SMS başına) 35 TL
Dış Şube Hizmet Ücreti (Nakit veya KK)259 TL
Prime Time Başvuru (Nakit veya KK)1.590 TL

Schengen Vize Başvurunuz Reddedildi Ne Yapmalısınız?

Bu konu özelinde bir makalemiz bulunuyor. Buradan Schengen Vizesi Başvuru Reddi – Ne Yapmalıyım?erişebilirsiniz.

Yorum yapın