Martı Elektrikli Araba

Martı CEO’su Oğuz Alper Öktem’in Twitter’da paylaştığı görsel Martı Elektrikli Araba söylentilerini tekrardan gündeme getirdi. Ben de merak edenler için konuyu tüm detaylarıyla yazmak istedim.

Mikro Mobilite Hayatımızda

Teknoloji her gün hayatımızı daha da kolaylaştırıyor. Özellikle ulaşım konusunda üretilen teknoloji odaklı çözümler İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde memnuniyetle karşılanıyor ve beklenen talebi görüyor. Bir süredir caddelerde, sokaklarda ve hatta parklarda gördüğümüz elektrikli scooterlar bunun en güzel örneği. Birçok insan hızlıca bu teknolojilere adapte oldu ve elektrikli araçları kullanarak günlük rutinlerinde kişisel ulaşım rotalarını oluşturdu.

Sektörün Öncüsü Martı

Şüphesiz mikro mobilite çözümlerinin ülkemizdeki öncüsü ise Martı. Martı’nın elektrikli scooterlarını ve mobiletlerini her köşe başında görmek artık hiçbirimizi şaşırtmıyor. Martı’nın öncü olduğu mikro mobilite sektöründe artık başka oyuncular da var. Bu durum da rekabeti artırıyor ve markalar alternatif çözüm önerileri sunmak konusunda birbiriyle yarışıyor.

Martı ile Citroen Ami Kiralanabilecek

Elektrikli scooter ve elektrikli mobiletten sonra Martı’nın son projesi elektrikli mini araçları kiralanabilir şekilde sokaklarda konumlandırmak. 2023 yılı içerisinde Martı logolu Citroen Ami araçları İstanbul sokaklarında görürseniz şaşırmayın. Çünkü bu proje için Martı’nın Citroen Türkiye’ye ciddi sayıda Citroen Ami elektrikli araba siparişi verdiği söyleniyor.

martı elektrikli araba
Yakında İstanbul sokaklarında göreceğimiz Martı Elektrikli Araba

Martı CEO’su Oğuz Alper Öktem, Kadıköy belediyesinin sokaklardaki elektrikli scooterları toplamasına tepki gösterdiği Twitter floodunda, yakın zamanda sokaklarda göreceğimiz Martı elektrikli araçlar için de bir nevi spoiler verdi. Hatta çoğu takipçisi Oğuz Alper Öktem’in tepkisinden ziyade Martı giydirmeli Citroen Ami elektrikli araç görseline odaklandı.

Kadıköy Belediyesi’nin konuya yaklaşımı nasıl devam edecek bilinmez ancak mikro mobilite çözümlerinin hayatımızdaki yeri gün geçtikçe büyüyecek. Umarım, bu konuya getirilecek kısıtlamalar yapıcı olur ve bu tür yenilikçi çözümleri tüm dünyayla birlikte bizler de deneyimleyebiliriz.

Citroen Ami Elektrikli Araç Detayları

Citroen, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri. Şehir içi ulaşım için tasarlanmış olan 2 kişilik elektrikli aracı Citroen Ami 2022 yılında satışa sunuldu. Aslında bu arabayı bir otomobil olarak nitelendirmek de pek doğru olmaz. Citroen Ami motosikletlere alternatif 4 tekerlekli bir çözüm olarak sunuluyor. 5.5 kWh’lık Citroen Ami, 50 kilometre azami hıza ve 70 kilometre menzile sahip. Bu arabanın (belki de 4 tekerlekli motosikletin) en önemli yanı ise fiyatı. Avrupa’da 6 bin Euro’ya satılıyor. Türkiye’de ise Ocak 2023 itibariyle satış fiyatı 241.000 TL seviyesinde. Şayet garip ama sevimli bu araç dikkatinizi çektiyse aşağıdaki inceleme videosuna göz atabilirsiniz.

Fransa’da yaşayan gurbetçi abimiz Citroen Ami elektrikli aracı en ince detayına kadar incelemiş.

Citroen Ami Kullanmak İçin Ehliyet Yaşı

Bu arabaları kullanmak için Fransa’da 14 yaşını doldurmuş olmak yeterli. Diğer Avrupa ülkelerinde 16 yaşında olmak gerekiyor. Türkiye’de ise henüz ehliyet konusunda karar alınmış değil. Bu konuda daha bir gelişme olursa, bilgi edinir edinmez bu postu güncelleyeceğim. Okuduğunuz için teşekkürler. Güvenli ve keyifli sürüşler.

Yorum yapın