Hamile Kalmak İçin Hangi Vitamin Kullanılır?

Hamilelik öncesinde veya hamilelik sırasında herhangi bir vitamin veya takviye edici gıda kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir doktora danışınız!

Hamilelik süreci, biz kadınlar için oldukça büyüleyici ve stresli bir dönemdir. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan kadınlar, daha önce tecrübe etmedikleri bir süreçten geçerler. Daha önce tecrübe edilmeyen, bolca fiziksel ve psikolojik değişim yaşanan bu dönemde her şeyin yolunda gitmesini arzu ederiz. Ancak çoğumuz için böyle olmaz. Bu sebeple elimizden gelenin en iyisini yapmak, tedbirli olmak faydalı olur. Bu makalemde de gebelik sürecini daha rahat geçirebilmemiz için hamilelik öncesi ve hamilelikte vitamin kullanımı konusuna değineceğim. Yaptığım araştırmalar doğrultusunda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Vitamin Kullanımı Hamilelik İhtimalini Artırır mı?

Hamilelik ihtimaline direkt olarak etki eder diyemem. En azından kesinlikle “ihtimali artırır” diyebilmek için referans alınabilecek bilimsel bir makaleye rastlamadım. Fakat bazı besinlerin hamile kalmayı kolaylaştırdığına dair araştırmalar da var. Özellikle kolin, inositol, folik asit, omega 3, A vitamini ve D vitamini içeren besinlerin düzenli tüketilmesi özellikle öneriliyor.

Şahsen, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri, minarelleri ve aminoasitleri mümkün mertebe besinlerden almanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Ancak bu besinlerden bazılarına alerjiniz olabilir veya bazılarını tüketmeyi sevmeyebilirsiniz. Bu durumda vitamin ve takviye edici gıda kullanımı düşünülebilir. Tabi bu kararı vermeden önce kesinlikle bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayın. Keza vücudunuzdaki birşeyin eksikliği kadar fazlalığı da sağlığınıza zarar verebilir.

Hamile Kalmadan Önce Vitamin Kullanılır Mı?

Hamile Kalmadan Önce Vitamin Kullanılır Mı?

Evet, hamilelik öncesi vitamin hapları kullanımı uzmanlar tarafından önerilir. Çünkü bu dönemde alınan takviyeler, hem annenin sağlığı için hem de doğacak bebeğin gelişimi için kritik öneme sahiptir. Bilimsel araştırmalar, yeterli vitamin alımının, gebelik öncesi dönemde oluşabilecek komplikasyon riskini azalttığını göstermektedir.

Fakat unutmayın ki, bu noktada her bünyenin kendi doğrusu vardır. Dolayısıyla hamilelik öncesi vitamin hapları keyfekeder kullanılmamalıdır. Alanında uzman bir doktor size doğru yolu gösterecektir.

Hamile Kalmadan Önce Kullanılması Gereken Vitaminler

Planlı bir gebelik planlıyorsanız, hamile kalmadan önce bir doğum doktoruyla görüşmek en doğru tercih olur. Süreci birlikte yürüteceğiniz doktorunuz sizden bir takım tetkikler isteyecektir. Bu tetkiklerin sonucuna göre de kullanmanız gereken vitaminleri ve takviyeleri sizinle paylaşacaktır. Fakat birçok gebelikte tercih edilen başlıca takviyeler aşağıdaki gibidir.

  • Folik Asit: Araştırmalar, folik asidin, nöral tüp defekti (bebeklerin omurilik ve beyin gelişiminde meydana gelen anormallikler) riskini önemli ölçüde azalttığını belirtmektedir. Özellikle gebe kalmayı planlayan kadınların, gebe kalmadan en az bir ay önce folik asit takviyesi almaları önerilir.
  • Demir: Yoğun adet gören kadınlar, genellikle demir eksikliği riski altındadır. Bununla birlikte hamilelik sürecinde demir ihtiyacı daha da artar. Bu nedenle, yeterli demir alımının sağlanması, anemi riskini azaltabilir. Bu noktada nihai kararı doktorunuzun vermesi önemlidir. Demir eksikliğiniz olup olmadığını ancak yapılacak tetkikler sonucunda görebilirsiniz.
  • Kalsiyum ve D vitamini: Bu ikili, kemik sağlığı için esastır. Hamilelik sırasında, bebeğin kemik gelişimi için gereklidir ve yeterli oranda alınmalıdır.

Hamilelere Verilen Vitaminler

Birçok doktor, hamilelikte vitamin kullanımı tercih eder. Bunlar genelde multivitamin, omega–3, kalsiyum, magnezyum, çinko gibi çeşitli mineral takviyeleridir. Yine bununla birlikte folik asit kullanımına da devam edilir.

Biliyorum çokça defa uyardım ancak unutmayın! Sizin için en doğru ve sağlıklı kararı ancak bir doktor verebilir. Bu sebeple özellikle hamilelikte vitamin kullanımı keyfekeder yapılmamalıdır.

Redoxon C Vitamini Hamilelikte Kullanımı

Redoxon C vitaimini hamilelikte kullanılır mı?

Araştırma yaparken bu soruyla çok defa karşılaştım. Benim gebelik sürecimde böyle bir ihtiyacım olmadı. Bu sebeple bireysel bir yorum yapmam doğru olmaz. Ancak Redoxon Türkiye websitesinden edindiğim bilgiyi aşağıda paylaşıyorum.

Redoxon Efervesan Tablet C Vitamini, D Vitamini ve Çinko Takviye Edici Gıda’nın ise gebelik ve emzirme döneminde kullanımına dair yapılmış olan klinik çalışma bulunmamaktadır; bu sebeple gebelik ve emzirme dönemlerinde hekime danışılmadan kullanılmaması önerilmektedir.

Hamilelikte Supradyn Vitamin Kullanımı

Supradyn, içerisinde çeşitli vitaminler ve mineraller barındıran bir takviyedir, gebelik öncesinde ben de düzenli olarak kullanıyordum. Fakat gebelik planlamamla birlikte kullanmayı bıraktım fakat bu bilgiyi de doktorumla paylaştım.

Hamilelik sırasında, özellikle ilk trimester döneminde, vücutta bazı takviyelere ekstra ihtiyaç duyulduğu dönemde düşünülebileceğini söyledi. Benim ihtiyacım olmamıştı, bu sebeple kullanmadım. Kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle bir doktora danışın, risk almamış olursunuz.

Özet

Sonuç olarak, hamilelik öncesi vitamin hapları ve hamilelikte vitamin takviyeleri konusunda oldukça bilinçli ve dikkatli olmamız gerektiğini bir kez daha anlıyoruz. Doğru bilgi ve öneriler için mutlaka bir uzmana başvurmak şart. Unutmayın, hamile vitamin ilaçlarını keyfekeder değil, doktor önerisi ile kullanmak, sizin ve bebeğinizin sağlığı için en doğrusudur. Gebe kalmayı planlıyorsanız ya da şu an bir hamilelik sürecindeyseniz, bu takviyeleri doktor kontrolünde almayı ihmal etmeyin. Her şey gönlünüzce olsun 🙂

Bu arada vitamin ve takviye edici gıda satın alırken dikkatli olmanız gereken bir başka konu da sahte ürünler. Bu konu hakkında bildiklerimi paylaştığım makaleme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın