Özel Sağlık Sigortası Ücretleri

Bir çoğumuz biliyordur ancak öncelikle Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası tanımlarını kısaca yapmakta fayda var.

Özel sağlık sigortası; sigorta poliçeniz dahilinde, ihtiyacınız olabilecek sağlık hizmetlerini garantiye alır. Bir hastalık veya kaza sonucu gelişebilecek sorunlar için tanı ve tedavi gerektiğinde, sağlık hizmetinin giderleri (anlaşmanız oranında) sigorta firması tarafından karşılanır. Sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu tüm özel hastanelerde muayene ve tedavi hizmeti alabilirsiniz. Özel sağlık sigortasında genel yaklaşım ayakta tedavi imkanlarının limitli, yatarak tedavi imkanlarının ise limitsiz olması yönündedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası; hali hazırda SGK sigortalı olan kişilerin, SGK ile anlaşması olan özel hastanelerde, hiçbir ücret ödemeden muayene, tahlil ve tedavi hizmeti almasını sağlayan bir poliçedir. Özel sağlık sigortasına göre daha düşük fiyatlı bir poliçe türüdür.

Özel Sağlık Sigortası Nedir? Hangi Sağlık Sigortasını Seçmeliyim?

Source : https://unsplash.com/photos/glpYh1cWf0o

Burada tercihinizi etkileyecek birçok parametre var ancak ilk parametre tabi ki maliyet. Bireysel özel sağlık sigortanız yoksa ve ilk defa yaptıracaksanız Ekim 2022 itibariyle yıllık en az 15.000 TL civarında bir maliyete katlanmanız gerekecektir. Bu da aylık 1.250 TL sabit gider demek. Aile paketi yaptırırsanız bu maliyet şüphesiz daha da artacak. Şayet böyle bir maliyete katlanmayı tercih etmiyorsanız, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sizin için daha uygun bir alternatif olur.

Maliyet konusunda bir sıkıntınız yoksa ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi netleştirmeniz, kendiniz için en ideal poliçeyi seçmeniz açısından önemli. Şayet özel sağlık sigortasını sadece yatarak tedavi görmenizi gerektirebilecek hastalıklar ve kazalar için yaptırmayı istiyorsanız, bu durumda ayakta tedavi teminatını poliçenize ekletmenize gerek yok. Böylece yıllık maliyetinizi bir hayli düşürebilirsiniz.

Ayakta tedavi, tedavi süresinin 24 saati aşmadığı, tahlil ve muayenelere verilen isimdir. Ayakta tedavinin kapsamı; muayene, rutin kontrol, fizik tedavi ve rehabilitasyon, MR ve röntgen çekimi, kan ve idrar tahlili, ani müdahale şeklinde detaylandırılabilir.

Düzenli doktor kontrolleriniz veya olası muayene ve tahlil ihtiyaçlarınız için özel sağlık sigortanızı kullanmayı tercih edecekseniz, ayakta tedavi teminatını poliçenize ekletmeniz gerekir. Burada da yıllık ayakta tedavi limiti gündeme gelecektir. Bu limit, sizin poliçe dönemi içerisinde yapacağınız ayakta tedavi harcamalarınızı sınırlandırmak için koyulur. Sigorta poliçeniz, ayakta tedavi masraflarınızı ancak bu limit dahilinde karşılayacaktır. Ancak burada da ayakta tedavi masraflarının yüzde kaçını karşılıyor? sorusu karşımıza çıkacak 😊.

Bazı özel sağlık sigortaları ayakta tedavi masraflarınızın tamamını karşılarken, bazıları %80’ini bazıları ise %60’ını karşılayabilir. Şöyle örnekleyelim;

Diyelim ki, muayene ücretiniz 1000 TL tuttu ve poliçeniz %80 oranında ayakta tedavi masraflarını karşılıyor. Bu durumda hastanede 200 TL ödeme yapmanız gerekir. 800 TL ise sigorta şirketi tarafından hastaneye yapılır. Bu 800 TL tutarındaki masraf da poliçenizde belirtilen yıllık ayakta tedavi limitinden düşülür.

Toparlamak gerekirse, ayakta tedavi teminatını poliçenize ekletecekseniz yıl içindeki kullanımınızı doğru öngörmelisiniz.

Özel Sağlık Sigortasının Önemli Detayı : Yaşam Boyu Yenileme Garantisi

Bu detayı çoğu kişi bilmez veya bilse de umursamaz çünkü özel sağlık sigortasını kısa vadeli bir çözüm gibi düşünür. Ancak takip eden senelerde özel sağlık sigortası poliçenizi yenilemek istiyorsanız bu detayı gözardı etmemelisiniz.

Sigorta şirketinin, tamamlayıcı ya da özel sağlık sigorta poliçesinin kapsamını değiştirmeden (özellikle kısıtlamadan) poliçe sahibinin yaşamı boyunca yenileyeceğine dair verdiği taahhüttür.

Yaşam boyu yenileme garantisi genelde 3 yılın sonunda veriliyor. Tabi bu süre bazı sigorta şirketlerinde 4 yıl da olabiliyor. Eğer bu 3 yıl içerisinde büyük ve kalıtsal bir hastalığınız olmadıysa veya ciddi bir tedavi süreci geçirmediyseniz büyük olasılıkla yaşam boyu yenileme garantisi alıyorsunuz. Yaşam boyu yenileme garantisi aldıktan sonra (poliçenizi düzenli şekilde yenilemeye devam ettiğiniz sürece) sigorta şirketi herhangi bir tedaviyi poliçe kapsamı dışında tutamıyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Neden Tercih Edilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının özel sağlık sigortasından en büyük farkı, geçerli olduğu hastane sayısının daha az olmasıdır. Ancak bu sebeple yıllık maliyeti daha düşük olur.

Bir diğer fark ise tamamlayıcı sağlık sigortasında ayakta tedavi teminatı isterseniz, yıl içerisinde 10 adetle sınırlıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortasında, .zel sağlık sigortasından farklı olarak ayakta tedavi teminat limiti tutarla değil adetle sınırlanıdırılır ancak kontrol muayeneleri (asıl muayeneden 7-10 gün sonra gidilen kontrol muayenesi) bu limitten eksilmez.

Bu arada şu detayı da belirtmekte fayda var. Tamamlayıcı sağlık sigortasından, poliçeden poliçeye, geçerli olduğu hastaneler değişiklik gösterir bu sebeple poliçenizi seçerken hangi özel hastanelerde geçerli olduğunu kontrol etmeyi unutmayın.

İlk defa tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıracaksanız (özel sağlık sigortasından tamamlayıcı sağlık sigortasına geçenler hariç) ayakta tedavi teminatı 3 ay sonra devreye giriyor. Böyle bir bilgiyle karşılaşırsanız şaşırmayın çünkü genel uygulama bu şekilde.

Son olarak tamamlayıcı sağlıklı sigortasında da poliçenizi ayakta tedavi teminatı içermeyecek şekilde tercih edebilirsiniz. Bu durumda poliçenin yıllık maliyeti de bir hayli düşecektir.

En Hesaplı Sağlık Sigortası Poliçesi Nasıl Bulunur?

Yanlış bir anlaşılmaya sebep olmamak için buraya kadar okuyanlarla paylaşmak isterim ki bu makaleyi herhangi bir talep üzerine veya herhangi bir ürünü pazarlamak için yazmadım. Yani paylaşacağım satın alma alterntifleri tamamen kendi deneyimlerim ve tecrübelerim doğrultusunda şekillendi.

Şayet özel sağlık sigortası yaptıracaksanız internet üzerinden fiyat almanız çok zor. Makul bir fiyat alabilmek için kesinlikle acentelerle veya aracılarla görüşme yapmalısınız. Bunu da en makul yolu talep bırakmak ve sizi aramalarını beklemektir.

2 ay önce yenileme dönemim vardı. Maliyetinden dolayı özel sağlık sigortamı tamamlayıcı sağlık sigortasına çevirdim. Ancak bunu yapmadan önce de özel sağlık sigortası poliçem için fiyat teklifleri almak istedim. En hesaplı fiyatı bulabilmek için hem mevcut sigortacımdan hem de sigortam.net’ten fiyat aldım (geçmiş yıllarda, sigortacımın paylaştığı fiyat üzerinden çok da düşünmeden yenileme yapıyordum). Sigortam.net’ten gelen fiyatlar daha uygundu ancak yine de bütçemi aşıyordu. Bu sebeple poliçemi tamamlayıcı sağlık sigortası olarak yenilemeye karar verdim. Sigortam.net yetkilisi, bu sefer de benimle tamamlayıcı sağlık sigortası için fiyat tekliflerini paylaştı. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortası için teklif almak isterseniz siz de sigortam.net üzerinden hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

Lafı fazla uzatmayayım, evime yakın olan ve tercih edebileceğim özel hastanelerin de dahil olduğu bir poliçeyi seçtim ve ödememi taksitli olarak gerçekleştirdim. Tabi bu arada geçtiğimiz yıllarda hak kazandığım ömür boyu yenileme garantisini de kaybetmedim. Özetle, sigortam.net üzerinden sorunsuz bir deneyim yaşadım ve bütçeme uygun bir poliçe ile devam ediyorum. Arayış içerisinde olanlar için tavsiye ederim.

Umarım hiç kimsenin sağlık sigortasına ihtiyacı olmaz ancak sağlık çok önemli ve insan sağlık sorunu yaşamadan bu gerçeği farkedemeyebiliyor. Bu sebeple tedbirli olmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Benim gibi düşünenler olduğunu da bildiğim için bu makaleyi yol göstermesi ve internetteki bilgi kirliliği içerisinde doğru bilgiyi arayanlara kılavuz olması için hazırladım. Umarım faydalı olmuştur. Sağlıklı günler.

Yorum yapın