Tükenmişlik Sendromundan Nasıl Çıkılır?

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik sendromu, fiziksel veya zihinsel olarak aşırı yorgunluk, motivasyon kaybı ve performans düşüklüğü gibi belirtilerin uzun süreli olarak devam etmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum, kişinin iş hayatı, aile ve sosyal ilişkileri gibi pek çok alanda etkilenebilir ve kalıcı stres, aşırı yüklenme, hastalık veya başka bir nedenle ortaya çıkabilir. Tükenmişlik sendromundan çıkılamadığında yani kişinin tükenmişlik sendromu tedavi edilmesiğinde, daha da kötüleşebilir ve kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Tükenmişlik Sendromunun Aşamaları

Tükenmişlik sendromu, her biri kendi semptomlarına beş aşamada ele alınır. Bunlar;

  1. Başlangıç Evresi
  2. Stres Başlangıcı Evresi
  3. Kronik Stres Evresi
  4. Tükenmişlik Evresi
  5. Alışılmış Tükenmişlik Evresi

Tükenmişlik Sendromu Kendiliğinden Geçer mi?

Tükenmişlik sendromu, kendiliğinden geçme eğiliminde değildir. Tükenmişlik sendromuna uzun süre maruz kalan insanların fiziksel veya psikolojik olarak ciddi sağlık sorunları yaşaması ihtimal dahilindedir. Bu sorunlar arasında depresyon, kalp hastalığı, diyabet gibi ciddi hastalıklar bulunabilir. Tükenmiş sendromu ne kadar uzun süre tedavi edilmezse, kişinin hayat kalitesi de bu doğrultuda düşecektir. Dolayısıyla tükenmişlik sendromu yaşadığından şüphelenen kişilerin bir doktora veya sağlık kuruluşuna başvurması hayati önem taşır.

Tükenmişlik Sendromu En Çok Kimlerde Görülür?

Tükenmişlik sendromu, stresli ve yüksek iş temposu olan kişilerde daha yaygın olarak görülür. Bunun yanı sıra çalışan anne ve babalar, yüksek sorumluluk sahibi profesyoneller ve yöneticiler, sosyal ve aile sorumlulukları olan insanlar da tükenmişlik sendromunun riskli grupunda yer alabilir.

Ancak, sadece iş hayatıyla ilgili faktörler tükenmişlik sendromunun oluşmasına neden olmaz. Kişisel sorunlar, ailevi sorunlar, sağlık sorunları, finansal ve maddi sıkıntılar gibi faktörler de tükenmişlik sendromunun oluşmasına sebep olabilir.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bitkinlik, çaresizlik, hastalığa karşı artan savunmasızlık, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi semptomlar tükenmişlik sendromu belirtileri olabilir.

Ayrıca, uzun süreli yorgunluk, motivasyon eksikliği, uyku bozuklukları, düşük enerji düzeyleri ve negatif düşünceler de tükenmişlik sendromunun olası belirtileri arasındadır. Bu belirtiler fiziksel, duygusal ve düşünce düzeyinde farklı şekillerde ortaya çıkabilir ve kişinin hayatını olumsuz etkileyebilir.

Tükenmişlik sendromu, tedavi edilmediğinde kişide kalıcı psikolojik hasarlar bırakabilir. Kötüleşmesini önlemek için erken tespit ve müdahale çok önemlidir. Bu sebeple tükenmişlik sendromu yaşadığınızı düşünüyorsanız, en kısa zamanda bir doktora başvurmanız oldukça kritiktir.

Tükenmişlik Sendromundan Nasıl Kurtulabilirim?

Dinlenme ve Uyku

Tükenmişlik sendromundan kurtulmak için öncelikle dinlenmeye ve yeterli uykuya ihtiyacınız var. Günlük hayatta sürekli olarak koşuşturuyorsanız, kendinize zaman ayırarak dinlenmeniz ve yeterli uykuyu almanız önemlidir.

Fiziksel Aktivite

Fiziksel aktivite yapmak, tükenmişliği azaltmanın etkili yolları arasında ilk sıralardadır. Düzenli olarak yürüyüş, koşu, yoga gibi egzersizler yapabilirsiniz.

Stres Yönetimi

Stres, tükenmişliğin en büyük nedenleri arasında sayılabilir. Stresli durumları yönetmek için teknikler öğrenmek, meditasyon ve yoga gibi rahatlama teknikleri uygulamak tükenmişlik sendromundan kurtulmak için yardımcı olabilir.

Beslenme

Doğru beslenme, tükenmişlik sendromundan kurtulmak için önemlidir. Enerji veren ve vitamin içeren besinler tükenmişlik hissiyatını azaltacaktır. Şekerli ve karbonhidrat ağırlıklı gıdalar tüketmek ise tam tersi yönde bir etki yapacağından, özellikle kendinizi tükenmiş hissettiğiniz dönemlerde bu tür gıdalardan uzak durmanız önerilir.

Sosyal İletişim

Sosyal iletişim, tükenmişliği azaltmanın etkili yollarından bir diğeridir. Arkadaşlarınızla, ailenizle veya sevdiklerinizle zaman geçirmek, motivasyonunuzu artırabilir.

Teknoloji Detoksu

Teknolojinin sürekli olarak içinde bulunmak, hem bedensel hem de zihinsel olarak insanları yorar. İşiniz teknolojinin içinde bulunmanızı gerektiriyorsa, tükenmişlik hissinden kurtulmak için zaman zaman teknolojiye ara mantıklı bir tercih olabilir. Tamamen hayattan kopmak zorunda değilsiniz, ancak en azından akşamları ya da hafta sonları telefonunuzu kapatarak kendinizi daha iyi hissetmeniz mümkündür.

Hayır Diyebilmek

Sizden her istenene evet derseniz üzerinizdeki sorumluluklar günden güne artacaktır. Bu sebeple hayır diyebilmek, tükenmişlik hissini azaltmak için çok önemlidir. Birşeyi yapmak istemiyorsanız veya o şeyin size iyi gelmeyeceğini düşünüyorsanız “hayır” demeyi öğrenmelisiniz. Böylece üzerinizdeki gereksiz sorumluluktan kurtulabilirsiniz.

Profesyonel Yardım

Eğer tükenmişlik sendromundan kurtulmak için kendinizce çabaladıysanız fakat sonuç alamadıysanız, profesyonel yardım alabilirsiniz. Psikolog veya doktor yardımı, kendi kendinize aşamadığınız bu durumdan kurtulmanız için ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlayacaktır.

Kaynak: Psk. Özlem Tokgöz Özsoylar

Özetle

Bu yollar, tükenmişlik sendromundan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Kendinize zaman ayırın, doğru beslenin ve stresle başa çıkmanın yollarını bulun. Profesyonel yardım almanız gerekirse, yardım almaktan çekinmeyin. Sağlıklı günler!

Yorum yapın