Yağlı Ciltler İçin En İyi Sivilce Kremi

Yağlı ve sivilceli bir cilde sahibim ve sivilce probleminden kurtulmam oldukça uzun sürdü. Farklı doktorlara gittim, farklı cilt bakım rutinleri oluşturdum ve birçok farklı sivilce kremi denedim. Bu süreçte konu hakkında birçok kaynak tükettim ve sonunda kendim için çözüme ulaştım. Bu makale vasıtasıyla, benim gibi yağlı cilt ve sivilce probleminden muzdarip kişiler için kendi deneyimlerimi ve önerilerimi paylaşmak istedim. Böylece benim seneler içerisinde çözebildiğim yağlı ve sivilceli cilt problemini siz çok daha hızlı çözebilirsiniz diye düşünüyorum. Umarım faydalı olur. Hazırsanız başlayalım 😊

Yağlı Ciltler ve Sivilce İlişkisi

Yağlı ciltlerin sivilceye yatkınlığı, ciltteki aşırı sebum üretimi ve gözeneklerin tıkanmasıyla ilişkilidir. Bunun yanı sıra hormonal değişiklikler, stres, yanlış cilt bakımı ve genetik faktörler de sivilce oluşumunu tetikleyen diğer faktörlerdir. Yağlı cilt tipinin özelliklerini ve sivilce oluşum mekanizmasını anlamak, doğru cilt bakım rutinini belirlemek ve doğru sivilce kremi seçmek için önemli bir adımdır.

Yağlı Cilt Tipinin Özellikleri

yağlı cilt tipinin özellikleri

Bir kişinin cildinin yağlı olduğunu söyleyebilmek için ön incelemede aşağıdaki özellikleri barındırması beklenir.

  • Aşırı Yağ Üretimi: Yağlı ciltler, sebum adı verilen yağı aşırı derecede üretir. Bu durum cildin parlak ve yağlı görünmesine neden olur.
  • Geniş Gözenekler: Yağlı ciltlerde gözenekler daha belirgin ve geniştir. Gözeneklerin geniş olması ciltteki yağın daha kolay dışarı çıkmasına imkan sağlar. Buna ek olarak geniş gözenekler tıkanmaya daha yatkındır.
  • Parlama ve Parlayan T-Zone: Yağlı ciltlerde genellikle T-bölgesi denilen alanda (alın, burun ve çene) parlama ve yağlı bir görünüm gözlemlenir.
  • Aknelere Yatkınlık: Yağlı ciltlerde sivilce ve siyah nokta gibi akne problemleri daha sık görülür. Gözeneklerin tıkanması ve bakteri üremesi sivilce oluşumunu tetikleyen en önemli faktördür.
  • Makyajın Kısa Sürede Bozulması: Yağlı ciltlerde makyaj ürünleri daha çabuk erir veya bozulur. Cilt üzerindeki fazla yağ, makyajın kalıcılığının kısa sürmesine sebep olur.

Sizin de cildiniz bu özelliklerin birkaçını veya hepsini barındırıyorsa, benim gibi yağlı bir cilde sahipsiniz demektir.

Yağlı Cilt Bakımı ve Temizlik

Yağlı ciltlerin günlük (sabah ve akşam) ve doğru şekilde temizlenmesi çok önemlidir. Hafif temizleyiciler ve tonikler kullanarak ciltte biriken fazla yağı ve kirleri temizlemelisiniz. Özellikle salisilik asit içeren ürünler tercih ederseniz, gözenekleri derinlemesine temizleyerek sivilce oluşumunu azaltabilirsiniz. Tabi temizlik sonrasında nemlendirme adımını atlamamak da önemlidir, çünkü uygun bir nem dengesi cildin daha az yağ üretmesine yardımcı olur.

Ben günlük cilt temizliği için CeraVe Akneye Eğilim Gösteren Ciltlere Özel Temizleyici ürününü tercih ediyorum. Bu üründen önce farklı markalara ait benzer ürünler de denedim ancak bu ürün tam anlamıyla günlük cilt temizliği rutinimin bir parçası oldu. Sabah ve akşam yüz yıkamamı bu ürünle gerçekleştiriyorum.

Şayet makyaj yaptıysam, La Roche Posay Miseller Su Ultra 400 ml ürünüyle makyajımı temizliyorum ve sonrasında cilt temizliğine geçiyorum. Aslında bu ürünü tek başına da kullanabilirim ama CeraVe’den o kadar memnunum ki, vazgeçemiyorum.

Temizleme sonrasında ise ihtiyaç duyduğum zamanlarda (özellikle dışarıya çıkacaksam) La Roche Posay Effaclar Duo + SPF 30 Krem kullanıyorum. Bu ürünün matlaştırıcı özelliğini seviyorum. Makyaj bazı olarak kullanılabilmesi de hoşuma giden bir diğer detay. Bir diğer güzel yanı da leke önleyici bileşenlerle sahip olması ve güneş filtresiyle, ekstra güneş kremi kullanmamı gerektirmemesi.

Bu arada son bir öneri; özellikle bahar ve yaz aylarında dışarıya çıkmadan önce cilt tipinize uygun bir güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin. Çünkü güneş ışığına maruz kalmak da sivilce oluşumunu etkiliyor. Bir süre güneş koruyucu kullandıktan sonra, unuttuğum bir günün akşamı kesinlikle 1 veya 2 tane sivilceyle karşılaşıyorum.

Sivilce Tedavisi için Öneriler

Cildinize uygun bakım rutinini aksatmadan yaparsanız sivilcelenmeyi başlamadan önleyebilirsiniz. Ancak yüzünüzde sivilcelenme başladıysa, öncelikle bu sivilce problemini gidermek ve tedavi etmek gerekir.

Sivilce tedavisinde en etkili yöntemlerden biri topikal (yerel) uygulamalar. Genelde “sivilce kremi” olarak anlandırılsa da, piyasadaki ürünler krem, jel veya losyon formunda bulunabiliyor. Bu ürünler benzoil peroksit, salisilik asit veya retinoid gibi etken maddeler içerir. Bu maddeler, sivilceye neden olan bakterileri öldürür, gözenekleri temizler ve sivilce oluşumunu azaltır.

Ben bugüne kadar denediğim sivilce kremleri hakkında kısa yorumlarımı paylaşacağım ancak en doğru tedaviyi uzman bir dermatolog ile belirlemenizi öneririm. Farklı markalara ait ürünlere vereceğiniz parayı bir dermatologa vererek bu süreci hızlandırabilirsiniz. Tabi yine karar sizin 😊

CeraVe Akneye Eğilim Gösteren Ciltler için Yüz Bakım Jeli

CeraVe Akneye Eğilim Gösteren Ciltler için Yüz Bakım Jeli

Bu ürünü özellikle stres veya kaygıya bağlı sivilcelenme yaşadığım dönemlerde tercih ediyorum. Akşamları rutin yüz temizliğimi yaptıktan sonra çok ince bir tabaka şeklinde yüzüme sürüyorum. 3-4 gün içerisinde etkisini gösteriyor ve sivilcelenme olan bölgelerde rahatlama oluyor, inatçı sivilcelerin söndüğünü gözlemliyorum. Bir arkadaşım haftada 2 gün de retinol kullanmamı önerdi ama ben gerek görmediğim için kullanmadım.

La Roche Posay Effaclar Mikro Soyucu Tonik

La Roche Posay Effaclar Mikro Soyucu Tonik

Senenin belirli zamanlarında, sebepsiz şekilde yüzümdeki sivilcelenme zirve yapıyor. Bunun nedenini bilmiyorum ancak mevsimsel olabilir diye düşünüyorum çünkü her sene yakın zamanlarda bu durumu yaşıyorum. İşte bu dönemlerde bu ürün benim kurtarıcım oluyor. Sivilcelenmenin başladığını hissettiğim anda bu ürünü kullanmaya başlıyorum. Kullanmaya başladıktan sonra cildi minik minik soyuyor ve cildin yenilenmesini sağlıyor. Bu tür ürünlerde ciltte yanma kaygısı olabilir ancak korkmayın bende herhangi bir yanma olmadı.

Bioderma Sébium Exfoliating Gel

Bioderma Sébium Exfoliating Gel

Bu ürünü genelde seyahatlerde yanıma alıyorum. Hava ve ortam değişikliklerinde iyi geldiğini hissediyorum. Granüllü bir yapısı var ancak kesinlikle cildi tahriş etmiyor. Uyguladıktan sonra ciltte bıraktığı ferahlık hissine bayılıyorum. Fiyat olarak biraz daha uygun bir alternatif arayanlar gönül rahatlığıyla tercih edebilir.

Avene Cleanance Arındırıcı Maske 50 ml

Bu ürünü bir arkadaşımın tavsiyesiyle denemiştim ama maske uygulamak hiç bana göre değil. Bekleme süresi benim için geçmek bilmiyor. Çok uzun süre kullanmadığım için olumlu veya olumsuz bir yorum yapmak istemem ama arkadaşımdaki değişime şahit olduğum için bazılarınıza fayda sağlayabileceğini düşünüyorum.

Makalemin başında da belirttiğim gibi, deneyimlerim doğrultusunda fayda gördüğüm veya fayda sağlayabileceğini düşündüğüm ürünleri paylaştım. Açıkçası, yağlı ciltler için en iyi sivilce kremi söylemi bence biraz hatalı. Hangi kremi seçeceğinizi belirlerken cildinizin ihtiyaçlarını ve dermatolog önerilerini göz önünde bulundurmanız kesinlikle çok önemli. Çünkü en iyi çözüm kişiden kişiye göre değişebiliyor.

Bu arada, piyasada bu tip ürünlerin sahtesine denk gelmek çok mümkün. Bu sebeple ürünleri yetkili ve güvenilir satıcılardan veya eczanelerden almanızı öneririm. Bu konuda, geçmişte yazdığım 2 makaleye aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Orjinal Kozmetik Ürün Sorgulama

La Roche-Posay Orjinallik Sorgulama

Sivilce Bakımı ve Önemli İpuçları

Sivilce kremleri size akut dönemde hızlı çözüm sunar ancak sivilce bakımı sadece kozmetik ürünlerle sınırlı olmamalıdır. Sağlıklı bir cilt için aşağıdaki ipuçlarının oldukça önemli olduğunu düşünüyorum:

  • Beslenmenize dikkat edin ve sağlıklı bir diyet uygulayın. Gluteni kestikten sonra cildim hakkında çok fazla olumlu yorum aldım.
  • Stresi yönetmenin en iyi yöntemlerinden birisi spor yapmak. Üşenmeyin ve başlayın, devamı kesinlikle gelecektir.
  • Sivilceleri kesinlikle ama kesinlikle sıkmayın!
  • Cilt temizliğini bir takıntı haline getirmeyin ve cildinizi aşırı temizlemekten kaçının.

Özet

Yağlı ciltler için en iyi sivilce kremi seçimi, kişisel tercihlerinize, cilt tipinize ve sivilce şiddetine bağlıdır. Ben kendi deneyimlerim doğrultusunda kullandığım ürünleri paylaşarak bu konuda sorun yaşayanlara yardımcı olmak istedim. Fakat unutmayın, en doğru tavsiyeyi uzman bir dermatologdan alabilirsiniz.

Buraya kadar okuduysanız, siz de kendi deneyimlerinizi yorumlara yazarak yardımcı olabilirsiniz.

Yorum yapın